Článek
Expediční tým Schmidtova oceánského institutu zkoumal podmořská pohoří a jejich hřebeny Nazca a Salas y Gómez. Tato podmořská pohoří vznikla jako důsledek sopečné činnosti a rozkládají se na více než 2900 km2. Hřeben Salas y Gómez se táhne od pobřeží Chile až k ostrovu Rapa Nui, který je také znám pod názvem Velikonoční ostrov.
Výzkumníci zmapovali více než 52 tisíc km2 mořského dna a objevili tak další čtyři podmořské hory. Ta nejvyšší z nich, měřící 3530 metrů, byla objevena vůbec poprvé a dostala neoficiální pojmenování Solito.
Podle výzkumného týmu každá zkoumaná podmořská hora hostí odlišné ekosystémy včetně korálových útesů nebo mořských hub. Mnoho z nich je ale zranitelných a potřebují určitou ochranu. Právě data o všech zkoumaných podmořských horách chtějí vědci využít k posilování ochrany mořských ekosystémů.
Nový druh obrovského hada. Jeho rozměry nemají obdoby, prohlásili vědci
„Tato expedice dalece předčila naše očekávání. V těchto odlehlých a málo prozkoumaných oblastech vždy očekáváte nálezy nových druhů, ale množství, které jsme našli, zejména u některých skupin, jako jsou houby, je ohromující,“ řekl profesor Javier Sellanes ze Severní katolické univerzity v Chile.
Pozoruhodným objevem je např. i „kráčející ryba“ z čeledi žabošklebovití (Chaunacidae), kterou můžeme vidět na úvodním snímku tohoto článku. Dalšími tvory se můžete pokochat i ve fotogalerii v závěru článku.
Může každopádně trvat i několik let, než bude dokončena úplná identifikace všech druhů, a to kvůli jejich velké biodiverzitě.
Právě probíhá další expedice
Ve druhé polovině února začala druhá expedice, jejímž cílem je více prozkoumat hřeben Salas y Gómez. Zde totiž podle vědců žijí tzv. endemité (endemické organismy), tedy organismy, které jsou rozšířené pouze na určitém území a nenacházejí se jinde na Zemi. Díky skalnatému povrchu tohoto podmořského pobřeží se zde totiž mohou nacházet různé přisedlé organismy.
Tým pod vedením dr. Erin E. Eastonové z Texaské univerzity chce zkoumat, jak se organismy žijící na hřebenu tohoto pohoří pohybují a rozmnožují prostřednictvím oceánských proudů. Expediční tým tak má během čtyřiceti dnů prozkoumávat tuto neprobádanou oblast v jihovýchodním Pacifiku a pokusí se shromáždit co nejvíce informací.
Nově objevený mořský slimák je citlivý na změny klimatu
Právě taková data jsou stěžejní pro vyhlášení chráněné mořské oblasti. Podle vědců se zde totiž ukrývají nedotčené oblasti, které jsou biologicky velmi rozmanité a vyžadují ochranu na mezinárodní úrovni.
Bez patřičné ochrany by takové ekosystémy mohly brzy vymizet. Pokud by k vyhlášení chráněné oblasti došlo, jednalo by se o jednu z prvních chráněných mořských oblastí na volném moři, tedy v oblasti mimo jurisdikci jakéhokoliv státu.