Článek
„Zájem o dětské skupiny stále roste. Pomáhají rodičům lépe sladit práci a starost o rodinu. Díky dětským skupinám stoupá počet míst v předškolních zařízeních,” uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
O obrovském zájmu zaměstnaných rodičů o tyto skupiny již Novinky informovaly. [celá zpráva]
Mírnější požadavky než u školek
Dětská skupina, kterou může založit pro své zaměstnance podnik, škola, úřady, nezisková organizace, radnice či církev, se postará o dítě od jednoho roku až do nástupu do školy. Může v ní být maximálně 24 chlapců a děvčat. Na jednu vychovatelku připadá nejvýš šest dětí.
Provozovatel musí mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky jsou ale mírnější než u školek. Provozovatel určuje také výši úhrady nákladů za péči o dítě, s rodiči uzavírá smlouvu. Rodiče i zřizovatelé mohou mít daňové zvýhodnění. Ministerstvo práce už dříve odhadlo náklady na zřízení skupiny zhruba na půl miliónu korun, s podobnou částkou počítalo i na roční provoz.
Resort má od loňska projekt, díky němuž chce počet skupin rozšířit. V krajích má poradkyně, které mají zájemcům o založení a provozování dětské skupiny poskytnout přesný návod a pomoc. Nabízejí i semináře a vzdělávání.
Prezidentovo veto zákon nezastavilo
Zákon o dětských skupinách poslanci prosadili přes veto prezidenta Miloše Zemana. Zásluhu na přijetí normy si pak připisovaly opoziční i vládní strany. ODS poukazovala na to, že novou službu navrhl jako první před lety její tehdejší ministr práce Petr Nečas. TOP 09 uváděla, že vládě návrh předložila v roce 2013 její tehdejší ministryně práce Ludmila Müllerová.
ČSSD tenkrát ještě jako opoziční strana záměr zřídit dětské skupiny původně kritizovala a odmítala, Marksová se za něj pak ale jako ministryně práce postavila a usilovně ho prosazovala.
Zákon o dětských skupinách platí od listopadu 2014. Resort službu hlídání dětí eviduje. Seznam zaevidovaných skupin i návod na jejich zřizování naleznete zde.