Hlavní obsah

V Číně nalezli fosilii nejstaršího živočicha s „obličejem”

Sydney

Mezinárodní tým vědců objevil v Číně zkamenělinu zřejmě nejstaršího známého živočicha se zřetelným „obličejem”. Jedná se o 419 miliónů let starou rybu, která by navíc podle expertů mohla vyplnit chybějící článek ve vývoji obratlovců. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Číně objevili zkamenělinu 419 miliónů let staré ryby Video: Reuters

Článek

Nezvykle dobře dochovaná fosilie, která byla odhalena v jezeru Siao-siang v jihovýchodní Číně, patří nejprimitivnějšímu obratlovci, u nějž je jasně patrná struktura obličejových kostí, jak je známe dnes. Rozeznatelné jsou oči, nos a především čelist, která v tomto geologickém období u žádných jiných ryb nebyla zjištěna.

Ryba s latinským názvem Entelognathus primordialis navíc může podle vědců změnit dosavadní názor na vývoj obratlovců. Ryba má totiž znaky dvou typů dávných ryb – pancířnatců (Placodermi), kteří podle předpokladů vyhynuli před mnoha milióny lety, a kostnatých ryb, z nichž se postupně vyvinuly moderní ryby, obojživelníci, ptáci a savci.

"Nový nález naznačuje, že pancířnatci možná nikdy nevyhynuli, ale stáli u zrodu dnešních ryb," uvedl John Long, profesor paleontologie na univerzitě v australském Adelaide.

Související témata:

Výběr článků

Načítám