Článek
Videozáběry s pozoruhodným objevem pod tajícím ledovcem Tyndall v Chile poskytla tamní vysoká škola Universidad de Magallanes a zprostředkovala je agentura Reuters.
Jak informovala agentura EFE, nález prokazatelně březí pravěké mořské obyvatelky, pohřbené v dávné minulosti - před až 139 miliony lety - pod ledem, je výsledkem průkopnické expedice uskutečněné letos v březnu a dubnu.
V Anglii objevili jednu z největších a nejzachovalejších zkamenělin ichtyosaura
Mezinárodní tým badatelů (včetně expertů z britské Manchesterské univerzity), který se pustil do extrahování kompletní kostry z hornin, vedla chilská paleontoložka Judith Pardová.
Ichtyosaurus („rybí ještěr“) měl ve svém břiše stále několik embryí, jak s odkazem na výzkumníky doplňuje server listu The Daily Mail.
Zubatí ichtyosauři v Alpách
Podobu ichtyosaurů, delfínům podobných vodních plazů žijících v mořích a oceánech po většinu druhohorní éry, navíc pomohl v dubnu rekonstruovat i evropský nález tří zkamenělin a zejména obřího zubu. Zda zuby tito dávní živočichové měli, či nikoli, nebylo vědcům dosud jasné, připomněla agentura AFP.
It's the largest such tooth found from the extinct ichthyosaur. Scientists had previously speculated that some of the larger reptiles in the group had gone toothless.https://t.co/f7GTEavvjv
— DW News (@dwnews) April 29, 2022
Tři fosilie jedinců patřících k rodu ichtyosaurů paleontologové objevili ve švýcarských Alpách v nadmořské výšce 2800 metrů - pro tyto mořské tvory zcela nezvyklé. Na vrcholky hor dávné oceánské dno vyzdvihly pohyby litosférických desek. Fosilie tří jedinců byly v Alpách objeveny mezi lety 1976 a 1990, důkladně je ale odborníci prozkoumali až v nedávné době.
Záhada obávaného spinosaura rozluštěna: tvor větší než T. rex lovil kořist pod vodou
Mezi nalezenými zkamenělinami bylo několik úlomků žeber a obratel, podle kterého se usuzuje, že zvíře bylo alespoň 20 metrů dlouhé. Našlo se též sedm obratlů dalšího ichtyosaura, který měl okolo 15 metrů.
„Největším objevem byl ale i na ichtyosaura obrovský zub, jehož kořen měl v průměru 60 milimetrů,“ uvedl spoluautor studie Martin Sander z univerzity v Bonnu. Jde o největší zub, který byl u tohoto rodu objeven.
Giant marine reptile.
— AFP News Agency (@AFP) April 29, 2022
Scientists have discovered 200 million-year-old fossils in the Swiss Alps, including the largest tooth found for the species that grew up to 20 meters long https://t.co/E8iJgKDZVf#AFPgraphics on the ichthyosaur, a sea-dwelling prehistoric reptile pic.twitter.com/pd1tkL1peM
Velikost ichtyosaurů se obecně pohybovala od jednoho do více než 25 metrů. Na Zemi se ichtyosauři poprvé objevili před zhruba 250 miliony lety, většina jich vymřela o 50 milionů let později. Před 90 miliony lety ale ještě v mořích pluli jejich menší zástupci.
Největší megaraptor
Když se vrátíme do Patagonie, byť tedy do její argentinské části, tento týden jsme informovali, že tam paleontologové objevili zatím největší pozůstatky dinosaura z rodu tzv. megaraptorů. Nový druh dostal jméno Maip macrothorax. Vrcholový predátor s překvapivě velkými drápy žil před zhruba 70 miliony lety, na délku měřil devět až deset metrů a mohl vážit okolo pěti až šesti tun.
Paleontologové objevili v Patagonii největšího megaraptora. Měl obří drápy
Zkamenělé pozůstatky paleontologové objevili už v březnu 2019 na jihu Argentiny v provincii Santa Cruz - předtím než pandemie covidu přerušila výkopové práce.
„Byl to také jeden z posledních megaraptorů, který na Zemi žil před vyhynutím dinosaurů zhruba před 66 miliony lety,“ řekl vedoucí laboratoře v přírodovědném muzeu v Buenos Aires Fernando Novas. Megaraptoři pobývali na Zemi v období křídy, živili se i menšími dinosaury.