Článek
„Jedná se o zmodernizovaný dalekohled ovládaný na dálku, který má spektrograf pro lovení nejen exoplanet,“ shrnul pro Novinky z Chile vedoucí výzkumu projektu PLATOSpec a český astronom Petr Kabáth.
Od 13 hodin k tomu tuzemští odborníci připravili online konferenci přímo z místa, jak informoval tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Kromě Kabátha na ní vystoupili např. i český velvyslanec v Chile Pavel Běchný, který projektu vyjádřil podporu, nebo ředitel observatoře La Silla Ivo Saviane.
Záznam konference, která probíhala téměř celá v češtině, si můžete pustit níže:
Nový moderní spektrograf PLATOSpec byl na dalekohled E152 s průměrem zrcadla 1,52 metru instalován v uplynulých měsících. Dalekohled E152 umístěný v observatoři La Silla, kterou provozuje mezivládní organizace Evropská jižní observatoř (ESO), byl doteď téměř 20 let mimo provoz.
Lovce exoplanet budou z Ondřejova ovládat na vzdálenost 13 tisíc kilometrů
Česká firma ProjectSoft HK dalekohled modernizovala a nyní je umožněno jeho řízení na dálku českými astronomy z hvězdárny ve středočeském Ondřejově, kde sídlí Astronomický ústav AV ČR. Tedy z místa zhruba 13 tisíc kilometrů daleko od observatoře v Chile.
Projekt PLATOSpec vede Astronomický ústav AV ČR společně s partnery z Durynské zemské observatoře v německém Tautenbergu a Katolické univerzity v Santiagu de Chile. Realizace projektu, který splnil svůj první cíl v podobě instalace nového spektrografu na dalekohled, byla finančně podpořena Akademií věd ČR v rámci tzv. programu nákladných přístrojů. Kromě firmy ProjectSoft, jejíž zástupce Zdeněk Bardon je aktuálně na místě v Jižní Americe rovněž přítomen, finančně přispělo i ministerstvo školství.
Jak připomněli zástupci ondřejovského astronomického ústavu, dalekohled E152 používaný pro projekt PLATOSpec již 14 dní běží ve zkušebním provozu. A odteď bude českým astronomům říkat „pane“, dodali s nadsázkou.
Pozemní podpora satelitů zkoumajících vesmír
Projekt spektrografu PLATOSpec má být významným posunem ve výzkumu exoplanet, který bude fungovat jako pozemní podpora družic TESS amerického vesmírného úřadu NASA (v provozu) a PLATO evropské agentury ESA (k vypuštění v roce 2026), které jsou určeny k objevování těchto planet mimo Sluneční soustavu.
Vesmírná soutěž. Ještě skoro měsíc lze vymýšlet jména pro exoplanety
PLATOSpec astronomům umožní pomocí detailní spektroskopické analýzy studium jednak základních charakteristik exoplanet jako hmotnost, velikost a vzdálenost od mateřské hvězdy, jednak podmínek na planetách samotných či složení jejich atmosfér. Vědci doufají, že to rozšíří naše poznání toho, jak kdysi vznikl náš solární systém a život v něm.
Podle Kabátha pozorování již začala a astronomové shromažďují první soubory dat. Exoplanet je totiž v relativním okolí našeho Slunce několik tisíc a výzkumníci by rádi odhalili třeba i to, zda v některých hvězdných systémech může existovat život.
Kabáthův kolega z Astronomického ústavu AV ČR Petr Heinzel na konferenci doplnil, že se projekt PLATOSpec zaměří např. také na monitorování eruptivních procesů na hvězdách podobných Slunci i chladnějších.
Součástí konsorcia je i tým z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který se bude podílet na vzdáleném pozorování. Kromě společného pozorovacího plánu bude mít též 14 nocí pro vlastní pozorování.
Český lovec exoplanet v Chile@ASU_AVCR je hlavním řešitelem nového mezinárodního projektu PLATOSPec. Ten má za cíl instalaci nového spektrografu na dalekohled o průměru zrcadla 1.52 metru, který se nachází na observatoři La Silla v Chile.
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) July 30, 2020
Více: https://t.co/PFcQ5lMQcm pic.twitter.com/IwKqfaefxO
Samotný dalekohled E152 je jeden z prvních dalekohledů, které byly v observatoři La Silla instalovány v druhé polovině 60. let 20. století. Podílel se na katalogizaci několika desítek tisíc hvězd naší Galaxie.
V roce 2019 bylo rozhodnuto, že je možné E152 rekonstruovat, přičemž firma ProjectSoft po odeznění pandemie covidu mohla konečně začátkem letošního roku začít práce přímo na místě v chilské poušti. Těmto pracím předcházel v sídle firmy v Hradci Králové rok příprav řídicích systémů a programování nových postupů pro řízení dalekohledu.
Mezitím v Astronomickém ústavu AV ČR probíhala příprava onoho nového spektrografu a koordinace celého projektu s organizací ESO, jejímž členem je právě i Česko.
První historické elektrické kabely byly odstraněny 10. února 2022 a dalekohled se znovu rozhýbal s novým řídicím systémem 24. března, následovaly testovací fáze. Poté ale techniky čekaly ještě práce na aparátu PLATOSpec a jeho instalaci. Nyní už je možné jej používat. Uvidíme, jaké vzdálené světy pomůže identifikovat…
V Ondřejově zvážili nově objevené exoplanety
Brněnská firma předala Evropské kosmické agentuře modul pro družici Plato
Mohlo by se vám hodit na Zboží.cz: Hvězdářské dalekohledy
Mohlo by se vám hodit na Firmy.cz: ProjectSoft HK, a.s.