Hlavní obsah

V Česku byl objeven nový druh pavouka

Aktualizováno

V České republice byl objeven nový druh pavouka. Takzvaná šestiočka vidlozubá z čeledi šestiočkovitých se vyskytuje v řídkých doubravách v teplých oblastech jižní Moravy a východních Čech, nejdále na západ pak na teplých stráních u obcí Hradčany a Žehuň u Poděbrad. Ohrožuje ji ale zahušťování lesů. V neděli o tom informoval Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Foto: Pavel Krásenský, ČTK

Šestiočka vidlozubá

Článek

Pavouk je nezaměnitelný dopředu namířenými prohnutými kusadly. Živí se výhradně opancéřovanými korýšky - stínkami a svinkami, k jejichž lovu vyvinul specializovanou uchopovací taktiku umožněnou právě svými kusadly. Díky jejich tvaru je schopen stínky a svinky podebrat a kousnout je do měkkého bříška.

Samečci nejsou jako u jiných druhů pavouků po kopulaci zkonzumováni samicí, za svůj poměrně dlouhý život se páří s více samicemi. Své nejbližší příbuzné, od kterých se výrazně liší například počtem chromozomů, má šestiočka vidlozubá v severní Itálii, jižní Francii a severovýchodním Španělsku.

Husté lesy jsou na škodu

Z České republiky ale nově objevený druh mizí. Důvodem je podle Řezáče lesnická politika, která dlouhodobě podporuje husté lesy. Vytrácejí se tak prosvětlené doubravy. "To má za následek mizení nejen sotva objeveného druhu, ale celé řady dalších organismů s podobnými ekologickými nároky," uvedl Řezáč.

Latinské jméno šestiočky vidlozubé je Dysdera cechica. Dosud nesly druhy organismů pojmenované po Česku jména bohemicus/ca/cum či moravicus/ca/cum. Šestiočka vidlozubá se však vyskytuje v Čechách i na Moravě, proto bylo její jméno odvozeno od jména Cechia, latinského ekvivalentu jména Česko. "Šestiočka vidlozubá je tak úplně prvním organismem nesoucím toto jméno naší země," dodal Řezáč.

Související témata:

Výběr článků

Načítám