Hlavní obsah

V České Vsi začala výuka v modulární škole, nahradila zatopené budovy

Výuka druhého stupně na základní škole v České Vsi na Jesenicku se po bezmála třech měsících vrátila v úterý z okolních středních škol do vlastních prostor. Šest budov školy poničených povodní dočasně nahradila modulární škola, kterou se podařilo v rekordním čase vybudovat na místě někdejšího hřiště. Většinu nákladů na výstavbu i pronájem modulů ve výši okolo 27 milionů korun pokryje dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj Živel 4. 

Foto: Petr Marek, Novinky

Náhradní modulární škola v České Vsi

Článek

Ředitel ZŠ v České Vsi Filip Worm je z nové školy nadšený. „Je to pro všechny obrovská úleva. Ozubená kolečka do sebe zapadla a konečně máme soukolí, které funguje a které jsme tolik potřebovali,“ prohlásil ředitel.

„Když jsme s projektem modulové školy začali, nevěřil jsem, že je reálné za tak krátkou dobu vše stihnout. Na místě, kde je nyní škola umístěna, byla obrovská skládka odpadů. Považuji za malý zázrak, že se to povedlo,“ přiznal starosta České Vsi Petr Mudra.

Všechny budovy školy v České Vsi zaplavila voda do výšky asi metru a půl.

Česká Ves potěší vyplavené obyvatele vánočními dárky, přispět může kdokoli

Vánoce

„Po vyvezení naplavenin, veškerého zničeného vybavení a osekání mokrých stěn nám v podstatě zbyla hrubá stavba. Zatímco první stupeň jsme provizorně přesunuli do prvního patra jedné z nejméně poškozených budov, žáci druhého stupně se po celou dobu učili ve volných učebnách jesenických středních škol, což bylo náročné logisticky i psychicky pro všechny strany. Teď naše škola zase bude fungovat, jak má,“ uvedl starosta.

Foto: Petr Marek, Novinky

Žáci v jedné z učeben náhradní modulární školy

Postavit modulovou školu bylo nesmírně složité. Obec z vlastních zdrojů a s pomocí dodavatelů, kteří vyšli vstříc a počkají s platbou, připravila stavební podklad pro moduly dočasných školních prostor. Ty pak na míru upravily a sestavily firmy Koma Modular z Vizovic (49 modulů) a Warex z Javorníka (13 modulů), které je obci pronajímají. Po skončení nájmu si moduly demontují a odvezou.

„Konečně nemusíme dojíždět“

„Kontejnerové moduly jsou moc hezké a upravené podle našich potřeb i zákonných norem například na osvětlení, odvětrání a plochu. Veškerá kabeláž vede stěnami, které jsou dokonce obložené dekorem dřevěné dýhy, což působí velmi příjemně a útulně. Myslím, že se tu žákům a učitelům bude líbit,“ věří Worm.

Samotní žáci jeho slova potvrdili. „Konečně nemusíme dojíždět. Líbí se nám tady. Překvapilo nás, že je tady hodně místa. To jsme nečekali. Naše klasická škola je ale lepší,“ řekla Novinkám Karolína Poskočilová ze sedmé třídy.

„Doteď jsme dojížděli na Hotelovou školu v Jeseníku. Tam to bylo super, hlavně výborná kuchyně. Tady se to ale také dá. Myslel jsem, že tu budou jen holé stěny, ale interiér je moc pěkný. Naše škola, na kterou jsme zvyklí, to však není. Chybí mi třeba tělocvična,“ přidal svůj pohled rovněž sedmák Josef Sedláček.

Modulární škola by měla sloužit 12 až 20 měsíců po odhadovanou dobu rekonstrukce. „Původně jsme počítali s jedním rokem. Ukázalo se však, že budeme muset udělat i práce, které jsme neplánovali, a to v patře, třeba rozvody jsou tam 60 let staré, a když se do toho sáhlo dole, bude třeba totéž udělat i nahoře. Začátek nového školního roku se proto pravděpodobně nestihne,“ připustil ředitel.

Foto: Petr Marek, Novinky

Náhradní modulární škola v České Vsi

Devadesát procent nákladů na veškeré přípravné práce včetně administrativních podkladů, stejně jako pronájem a montáž modulů školy, pokryje dotace z programu Živel 4. S pomocí pracovníků Centra pro regionální rozvoj (CPRR) obec zpracovává žádost, kterou odešle v tomto týdnu.

„Žádostí o podporu ze zmíněného programu nemáme mnoho, ale i tak se řeší přednostně a ve zkráceném režimu, aby čas mezi podáním žádosti a vyplacením peněz byl co možná nejkratší. Peníze by se tak na účtu příjemce měly objevit v řádu týdnů, nanejvýš jednoho měsíce,“ podotkl ředitel olomoucké pobočky CPRR Aleš Marousek.

Foto: Petr Marek, Novinky

Přízemní prostory Základní školy Česká Ves před dalšími opravami musejí vyschnout.

Škola v České Vsi také počítá s dotačními prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu. Přes 38 milionů korun má totiž schváleno na dva projekty, jejichž realizace měla začít právě na začátku podzimu. Projekt rekonstrukce budov a vybudování několika odborných učeben stejně jako druhý projekt revitalizace venkovních prostor před vstupem do školního areálu tak nyní pomůže v nečekané situaci.

Foto: Obecní úřad Česká Ves

Zaplavená Základní škola Česká Ves

Předpokládaný rozpočet oprav je předběžně vyčíslen na 60 milionů korun. Z jakých prostředků obec chybějící peníze na opravu pokryje, zatím není známo. „Čekáme na ukončení stavu nebezpečí a následné vypsání programu pomoci, který by měl nápravu poškozené infrastruktury řešit,“ sdělil Mudra.

Stát usnadní budování ochrany před povodněmi, stavbu nemocnic či škol u řek zakáže

Ekonomika

Výběr článků

Načítám