Článek
Brzy tomu bude 20 let, co začala brněnská Masarykova univerzita stavět na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela.
Tato stanice byla otevřena v roce 2007, pobývalo na ní již 150 vědců, zástupců zhruba 50 oborů.
CZ*ECO Nelson vznikne z darů a příspěvků
Nová stanice na Nelsonu s názvem CZ*ECO Nelson, ve volném překladu český Nelson, by měla pomoci ještě rozvinout vědeckou činnost. Nelson se nachází zhruba 180 kilometrů od ostrova Jamese Rosse, pro výzkum nabízí zcela jiné a v mnoha ohledech unikátní podmínky.
Čeští polárníci chtějí místo základny sestavené z ruských chlaďáků novou stanici Nelson
Stanice za zhruba 20 milionů korun vznikne bez pomoci státu, Český antarktický nadační fond na ni již shromažďuje finanční příspěvky. Nelson bude opět provozovat Masarykova univerzita.
„Nyní v ulici Poříčí vznikl model jedné z budov polární stanice, a to u sídla Fakulty architektury Vysokého učení technického. Právě její studenti tento návrh vytvořili. Je to jejich příspěvek k současnému plánování stanice CZ*ECO Nelson. Její finální podobu teprve vybereme. Tento modul vznikl proto, abychom upozornili na naši dlouhodobou vědeckou činnost v Antarktidě,“ řekl Novinkám manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler.
Zástupci tohoto programu chtějí navíc ještě více zaujmout veřejnost tím, že na objekt budou trvale promítat světelnou show, jejímž cílem bude na místě modelu polární stanice vytvořit iluzi polární záře.
Polární záři zachytili o víkendu jen ti trpělivější. Focení komplikovala oblačnost
Vědci pracují na Nelsonu již od roku 2018, kdy antarktický nadační fond zakoupil za symbolickou korunu tamní základnu od dobrodruha Jaroslava Pavlíčka. Původní objekt jeho stanice Eco-Nelson je po 30 letech provozu neobyvatelný - jeho základem jsou staré chladicí boxy z ruských lodí.
Vědci při pobytu na Nelsonu stanují a staré zařízení využívají jako sklad.
Ostrov dvou přílivů plný života
„Chceme pro ostrov Nelson malou, ale moderní stanici s kvalitním zázemím. Protože je ostrov plný života, využijí základnu především zoologové a botanici. Jsme pevně přesvědčeni o tom, že peníze na CZ*ECO Nelson se nám podaří získat z darů a příspěvků,“ uvedl Kapler.
Pomoci by mohly i některé z firem z České republiky, pro které vědci v Antarktidě testují jejich výrobky.
Přestože vzdálenost mezi základnami nebude velká, jde o rozdílné světy. Okolí stanice Mendel je v podstatě polární pouští bez pestřejšího zastoupení rostlin a živočichů. Nelson je pravým opakem: jsou na něm kolonie tučňáků, rypoušů, lachtanů, tuleňů a mnoha druhů ptáků.
Nelson sice leží v Jižním oceánu, který je zaznamenáván v mapách teprve od roku 2021, ale zjednodušeně řečeno je z jedné strany omýván vodami Tichého a z druhé Atlantického oceánu, což na něm vytváří specifické podmínky. Ostrov má dva přílivy a odlivy.
Projekt CZ*ECO Nelson podrobněji přibližují v Brně bannery umístěné hned vedle modelu polární stanice.