Článek
Dokonce se ukazuje, že peptidy mají schopnost ničit i některé rakovinové buňky, takže by mohly najít využití i v onkologii.
Unikátní projekt nyní získal finanční podporu Evropské výzkumné rady (ERC). Zhruba čtyři miliony korun od ní umožní připravit vše v následujícím roce a půl pro klinickou fázi, v níž by nový postup mohl být otestován na pacientech.
Peptidy nabourávají obal odolných bakterií
Bakterie, které umí vzdorovat v tělech pacientů současným antibiotikům, jsou velkým problémem nemocnic. Nemocniční bakterie si umí proti antibiotikům vytvořit takovou odolnost, že léčba je pak málo účinná.
Peptidy jsou chemické sloučeniny. A ty vyvinuté týmem profesora Roberta Váchy z CEITEC Masarykovy univerzity umí na rozdíl od současných antibiotik narušit ochranný obal bakterií, což pak vede k jejich likvidaci.
Speciální antimikrobiální peptidy by se mohly stát v budoucnu zcela novou třídou antibiotik. Nepočítá se s tím, že by se podávaly formou tablety - možné je jejich vpichování do těla s pomocí injekce, popřípadě jejich vdechování.

Nový druh antibiotik vyvíjí tým strukturního biologa Roberta Váchy.
„Naše antimikrobiální peptidy prokázaly v laboratorních testech výjimečnou účinnost proti bakterii Acinetobacter baumannii, vyvolávající infekce zejména u hospitalizovaných pacientů s oslabenou imunitou,“ řekl Novinkám Vácha.
Testování nové látky na myších
Nadužívání antibiotik, tedy jejich předepisování lékaři tam, kde to ani není nutné, je velkým tématem pro vědce a zdravotníky na celém světě. Vede totiž k tomu, že když pak mají být použita, organismus na ně kvůli příliš častému používání dostatečně nereaguje.
Navíc se vyvíjejí i samotné bakterie, které si vytvářejí odolnost vůči antibiotikům. Právě proto se hledají zcela nové postupy pro léčbu, popřípadě úplně nové druhy antibiotik. K těm patří i antimikrobiální peptidy.

Ilustrační foto - laboratorní myši z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR
„Otestovali jsme je v úspěchem v laboratořích ve zkumavkách a následně i na myších. Teď nás čeká preklinická fáze výzkumu, což znamená další a velmi podrobné testování našich peptidů na myších. To nás posune ke klinickému výzkumu, v němž peptidy bude možné otestovat i na lidech,“ uvedl Vácha.
Na nové druhy antibiotik čekají zástupy pacientů. Preklinickou a následně klinickou část výzkumu ale podle odborníků nelze přeskočit. U klinického testování peptidů na pacientech bude už možné hledat způsob, jak je začít využívat jako klasická léčiva.