Článek
Fosilie ptáka nazvaného Asteriornis maastrichtensis, objevená podle agentury AP v belgickém lomu již v roce 2000 amatérským hledačem zkamenělin, na první pohled vypadala spíš jako několik zlomených kostí končetin čouhajících z malého kamene.
Paleontologové objevili nejmenšího dinosaura. Skoro 100 milionů let dlel v jantaru
„Když jsme kámen prohlédli pod tomografem, abychom si těch několik zlomených kostí lépe prohlédli, z počítačové obrazovky na nás koukala téměř kompletní lebka,“ popsal agentuře Reuters překvapivý nález paleontolog Daniel Field.
Fieldův tým nyní o objevu publikoval článek v odborném časopise Nature. Lebka sdílí některé znaky s dnešními ptáky, jako jsou kuřata, krocani, křepelky, bažanti nebo kachny, husy a labutě.
Nejstarší zkamenělina anatomicky současného ptáka
Ptáci se vyvinuli z malých opeřených dinosaurů zhruba před 150 miliony lety. Mnoho z prvních ptáků po svých plazích předcích zdědilo některé znaky jako například zuby, ty však vymizely po dopadu meteoritu před zhruba 66 miliony let. Katastrofa zapříčinila masivní vymírání, ze zemského povrchu zmizely až tři čtvrtiny všech druhů fauny i flory.
Planetka před 66 miliony lety vyhubila většinu pozemského života. Zasela však sinice
Podle současných odhadů se společný předek všech 11 tisíc dnes žijících ptačích druhů objevil zhruba před 100 až 70 miliony lety. Dosud nejstarší nalezená zkamenělina anatomicky současného ptáka byla z doby před 66,5 miliony lety.