Článek
Objevit fosilní pozůstatky dlouhokrkého plesiosaurida, známého jako elasmosaurus, se podle listu The Guardian podařilo v srpnu třem amatérským hledačkám pravěkých zkamenělin.
Cassandra Princeová, majitelka pozemku v australské oblasti McKinlay, kde se nález uskutečnil, kompletní kostru tohoto vyhynulého mořského plaza objevila spolu s kolegyněmi Cynthií a Sally. Amatérské nadšenkyně do paleontologie tvoří uskupení, které si říká „Rock Chicks“.
Podle hlavního kurátora paleontologických sbírek instituce Queensland Museum Network Espena Knutsena je nález takovéto kompletní kostry neobvyklý.
V Anglii objevili jednu z největších a nejzachovalejších zkamenělin ichtyosaura
„Obvykle při vykopávkách u těchto tvorů nalezneme jen zbytky a žádnou hlavu. A velmi zřídka najdeme naopak pouze lebku, ale zase bohužel bez připojeného těla,“ okomentoval to Knutsen pro agenturu Reuters s tím, že takto se lze o těchto mořských ještěrech více dozvědět.
„Nikdy jsme nenašli tělo a hlavu dohromady, a to by mohlo být klíčem k budoucímu výzkumu v této oblasti,“ dodal podle serveru The Daily Mail. Exemplář už je ve zmíněném muzeu.
Když ještě byla část Austrálie pod vodou…
Objevený druh elasmosaura žil v tzv. Eromangském moři, které před asi 140 až 100 miliony let pokrývalo velké části vnitrozemské Austrálie. Měl tenké zuby a živil se např. tehdejšími rybami, kraby či měkkýši.
- Elasmosaurus je vyhynulý rod dlouhokrkých mořských plazů ze skupiny Plesiosauria. Jako první známý druh byl již v roce 1868 formálně popsán Elasmosaurus platyurus americkým paleontologem E. D. Copem. Původně však jeho kostru Cope rekonstruoval nepřesně a lebku nasadil na konec ocasní páteře – namísto páteře krční.
Podle vědců byli elasmosauři mořští plazi, kteří žili společně s dinosaury během raného období křídy asi před 145 miliony let až do doby před 66 miliony let, kdy dopadla planetka na sever dnešního Yucatánu a vytvořila tzv. Chicxulubský kráter o průměru cca 200 kilometrů, což vedlo k vyhubení neptačích dinosaurů na Zemi.