Článek
„Zjednodušeně řečeno, zatímco při rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé a Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě, do zimního slunovratu se den zkrátí o čtyři hodiny,“ řekl Novinkám Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
Podzimní rovnodennost, přírodní zákony a umění
„Na naší ondřejovské observatoři, která je nejen hvězdárnou, ale také pěkně upraveným arboretem s řadou vzácných dřevin, byly v letech 1998 až 2001 v rámci projektu Kameny a hvězdy instalovány kamenné skulptury,“ popsal dále Suchan zajímavost, která se střídáním ročních období souvisí. Proč?
V úterý 22. září nastává pravé poledne ve 12:52:34 SELČ.
Jedna ze skulptur nese název Od slunovratu ke slunovratu (autor Zdenek Hůla – žula, 260 x 32 x 44 cm, 1998). Tato žulová skulptura počítá s účinkem pronikajícího slunečního světla v přirozeném ročním cyklu.
Právě v době zimního i letního slunovratu a jarní i podzimní rovnodennosti tu lze spatřit průnik slunečního paprsku. Skulptura má totiž jeden vertikální řez a tři horizontální zářezy. V místech, kde se setkávají, pronikne sluneční paprsek otvory v křížení v pravé poledne v den, kdy nastává začátek dalšího ročního období.
„A proč jen tři horizontální zářezy, když roční období máme čtyři? Přece proto, že výška Slunce v pravé poledne je v době podzimní, ale i jarní rovnodennosti stejná,“ vysvětlil astronom.
Není poledne jako poledne
V případě jasného počasí je možné se do Ondřejova přijet podívat. V úterý 22. září, tedy v den letošní podzimní rovnodennosti, nastává pravé poledne ve 12:52:34 středoevropského letního času – toho, který aktuálně používáme. Samotný letní čas bude platit až do 25. října.
Zachraňme „zimní” čas, vyzývají astronomové
Jak je ale možné, že „pravé poledne nebude v poledne“? Podle Suchana hovorově používáme pojem „pravé poledne“ jako 12. hodinu, zkrátka poledne.
„Avšak není poledne jako poledne. Pravé poledne v astronomii znamená okamžik, kdy je Slunce přesně nad jihem. A to není v průběhu roku pořád stejné, protože Země obíhá kolem Slunce po elipse. Astronomové tak používají tzv. pravý sluneční čas, který běží nerovnoměrně. Kdežto jako občané používáme rovnoměrně plynoucí střední sluneční čas – a ten má poledne vždy ve 12 hodin. Samozřejmě by to nyní mělo být správně v 11:52, ale právě používáme letní čas, proto až ve 12:52,“ ozřejmil.
Zároveň upozornil, že lidé si navíc onen čas pravého poledne pletou s okamžikem podzimní rovnodennosti. „Jsou to dvě rozdílné události: průnik světla v pravé poledne a pak v 15:31 začátek astronomického podzimu, tedy okamžik podzimní rovnodennosti,“ zdůraznil.
Největší český dalekohled prošel modernizací, je ještě výkonnější
Kamenná skulptura se nachází v historické části původní hvězdárny u Muzea Vojtěcha Šafaříka v prostoru veřejnosti volně přístupném. „Přijít se podívat může opravdu každý,“ láká Suchan.