Článek
Na oběžnou dráhu v sobotu zamířil americký astronaut Nick Hague a jeho ruský kolega Alexandr Gorbunov. Na orbitálním komplexu, kam mají podle plánu dorazit v neděli v 23:30 SELČ, je čeká pětiměsíční vědecký program.
Zvláštní pozornost se na novou misi upíná kvůli tomu, že má umožnit návrat dvojice uvázlých amerických astronautů. Barry Wilmore a Sunita Williamsová dorazili na ISS na začátku června.
K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing. Když se loď přibližovala k ISS, zaznamenala technické potíže spojené s únikem paliva a selhání několika naváděcích trysek. Posádka se měla vrátit na Zemi touto lodí 14. června.
Posádka uvázlá na ISS: Tak to v této branži chodí
Některé problémy se uplynulé měsíce podařilo vyřešit, nicméně posádka lodi Starliner zůstává ve vesmíru a podle současných plánů si pobyt na oběžné dráze prodlouží až do února.
Kvůli problémům s lodí Starliner byl také odložen původní start současné mise Crew-9, který měl proběhnout v druhé půlce srpna. Poté, co se potvrdilo, že loď Starliner, která zůstávala zakotvena u ISS, není dostatečně bezpečná, vrátila se loď na zem bez posádky.
Další odklad mise v průběhu tohoto týdne způsobil hurikán Helene, který ohrožoval pobřeží Floridy. Přípravy startu mise se obnovily v pátek poté, co hrozba přírodního živlu v této části amerického státu pominula. Hurikán však nadále decimuje severozápadní oblast Floridy a několik dalších sousedních států a vyžádal si podle amerických médií už nejméně 52 obětí.
NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až letos 5. června.