Hlavní obsah

Ústup ledovců odkryl za 20 let v Arktidě 2500 kilometrů nové půdy. Vědci z ČR ji chtějí zkoumat

3:20
3:20

Poslechněte si tento článek

Brno

Za dvacet let přibylo na severní polokouli Země 2500 kilometrů nového pobřeží. Jde o území, z něhož ustoupily ledovce a kde se obnažila půda. Zjistil to tým pod vedením Jana Kavana, který působí na Masarykově univerzitě v Brně a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Výzkumníci vytvořili databázi více než 1500 ledovců severní polokoule.

Foto: MUNI/Jan Kavan

Rozpadající se neboli telící se ledovec v Arktidě

Článek

„Z našeho srovnání vyplynulo, že za sledované období odhalily ustupující ledovce nové pobřeží o délce 2500 kilometrů, z toho asi dvě třetiny připadají na Grónsko. Nová pobřeží nás zajímají, protože jde o asi nejdynamičtěji se měnící pobřeží na světě,“ řekl Novinkám Kavan.

Na pobřeží hrozí sesuvy půdy a tsunami

Nově odhalená pobřeží jsou často tvořena nezpevněnými usazeninami a velmi rychle podléhají vnějším procesům, jako je eroze. Ústupem ledovce z moře na pevninu se také narušuje proudění vody ve fjordu a dochází k přerušení výstupných proudů, které přinášejí živiny ze dna k povrchu moře. Na ty je vázaná vysoká primární produkce planktonu a vysoká biodiverzita.

Foto: MUNI/Jan Kavan

Jan Kavan při terénním výzkumu

„Ledovce, které končí v moři, jsou tak často považovány za centra biodiverzity, protože bohatství živin a planktonu láká do těchto oblastí mnoho specifických druhů ptáků či savců. Ústup ledovce proto může velmi negativně ovlivnit lokální ekosystém,“ vysvětlil Kavan.

Výzkumem nově odhaleného pobřeží se zabývá mezinárodní tým vědců, složený z odborníků nejen z ČR, ale také z Polska, USA a Kanady. Odhalená pobřeží, která mají kvůli ústupu ledovce odlehčené nově odhalené svahy, jsou také často místy, kde nastávají katastrofické sesuvy půdy a následné vlny tsunami. Zaznamenali je na Aljašce nebo v Grónsku.

Foto: MUNI

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity používají na výzkum ledovců drony.

Co čeká nově odledněné oblasti?

Rychlý ústup ledovců a odhalování pobřeží pak mají ale i ekonomické důsledky. Objevují se totiž nová naleziště nerostných surovin, drahých kovů, ale třeba i písku, což je typické pro Grónsko. To chce získat jako další stát USA jejich současný prezident Donald Trump.

Databází ústupu ledovců a nových pobřeží výzkum nekončí. „Naše studie by měla být základem pro navazující výzkum zaměřený právě na porozumění procesům odehrávajícím se na nově odledněných pobřežích, a to včetně předpovědi jejich budoucího vývoje,“ poznamenal Kavan.

Foto: MUNI/Jan Kavan

Odledňování pobřeží neprospívá ani zvířatům.

Na tento výzkum se nyní vědci pokoušejí získat financování. V plánu mají první menší vědeckou práci na toto téma.

„Je to terénní výzkum lokality zasažené v roce 2023 obřím sesuvem a následně vyvolanou vlnou tsunami na východním pobřeží Grónska,“ dodal Kavan s tím, že se chystá v dané lokalitě pracovat s kolegy z Polska a Norska v srpnu letošního roku.

Související články

Výběr článků

Načítám