Článek
Společná vesmírná mise ponese označení Asteroid Impact & Deflection Assessment (AIDA) čili Posouzení dopadu a vychylování asteroidů. V rámci této mise zamíří dvě vesmírné sondy k asteroidu Didymos a jeho menšímu souputníku. Didymos má průměr 780 metrů, jeho „měsíc“ pouhých 160 metrů.
Náraz půltunového stroje letícího rychlostí 26 600 km/h má alespoň trochu změnit dráhu vesmírného tělesa.
Právě do tohoto menšího tělesa má v roce 2022 narazit půltunová americká sonda DART (jde o zkratku pro Test přesměrování dvojasteroidu). Vyslání sondy oznámila NASA už dříve.
Test programu planetární obrany s nárazem do asteroidu bude v září 2022, hlásí NASA
Náraz půltunového stroje letícího rychlostí 21 600 kilometrů za hodinu má aspoň trochu změnit dráhu vesmírného tělesa. Změna bude podle týdeníku Focus minimální, jen 0,4 milimetru za sekundu. Ale i to údajně stačí, aby se posun dal měřit i ze Země.
Podpořte Heru
O tři roky později by měla kolem Didymosu a jeho „měsíce“ začít kroužit evropská sonda Hera, pojmenovaná po řecké bohyni. O jejím vyslání mají na sklonku listopadu rozhodnout členské země ESA na ministerské konferenci ve španělské Seville. Zatím není jisté, zda projekt získá většinu.
Hnutí Asteroid Day (Den asteroidu) proto organizuje kampaň „Podpořte Heru“ a petici vědců a občanů, volající po vyslání evropské sondy ke dvojitému asteroidu.
Hera by měla změřit letové parametry Didymosova „měsíce“ a přesně určit, jak náraz americké sondy ovlivnil jeho dráhu.
Před rokem vletěla sonda Voyager 2 do mezihvězdného prostoru
Navíc má evropská družice prozkoumat strukturu a složení souputníka velkého asteroidu. Třetím důležitým úkolem evropské sondy je důkladné zmapování povrchu zasaženého tělesa, a to s rozlišením na deset centimetrů. Hera má přitom objevit a prozkoumat kráter, který po sobě zanechá DART.
Počítačovými simulacemi pak bude možné spočítat, jak účinně může sonda o hmotnosti DARTu změnit dráhu asteroidu a do jaké míry může vlastně podobný „vesmírný kulečník“ fungovat.
NASA plánuje dlouhodobou misi kolem Pluta
Tak lze zjistit první parametry, podle nichž lze propočítávat, jaká hmotnost a energie by byly potřebné k vychýlení těles o jiných, větších či menších rozměrech. Jen tak půjde odhalit, co bude třeba, pokud někdy v dohledné době vznikne nutnost čelit dopadu asteroidu na Zemi.
Rizik je více než jednadvacet tisíc
Tříletá přestávka, která odděluje mise DART a Hera, je podle vědců nezbytná. Očekává se, že při nárazu americké sondy vznikne velký oblak prachu a ledu, který na jistou dobu znemožní pozorování a zkoumání Didymosova „měsíce“. Vzhledem k nízké přitažlivosti dvojasteroidu bude trvat léta, než se prach usadí.
Nebezpečný Didymos
Pod označením 65803 Didymos se skrývá systém dvou asteroidů.
Samotný Didymos byl objeven v roce 1996, jeho malý „měsíc“ o sedm let později.
Systém dostal řecké jméno, které označuje dvojčata.
I dvojasteroid 65803 Didymos je považován za potenciálně rizikový pro Zemi.
Americká NASA a evropská ESA již léta sledují všechna nebeská tělesa, která se pohybují v oblasti oběžné dráhy Země a mohla by se jednou s naší planetou srazit. V současnosti je známo asi 21 a půl tisíce asteroidů o průměru sto metrů a větším, které představují riziko pro Zemi a pro lidskou civilizaci.