Článek
„Naší prioritou je motivovat uchazeče o zaměstnání k tomu, aby se snažili zvýšit si příjem především vlastní prací. Tedy aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu,“ upozornila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
„Práce a pravidelný příjem jsou prostředky, které brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění. Úřad práce se snaží v rámci cíleného poradenství motivovat klienty k tomu, aby byli v tomto ohledu aktivnější. Tomu napomáhá i působení našich zaměstnanců v terénu prostřednictvím šetření,“ doplnila.
Podpořit ve vstupu na trh práce
V průběhu srpna 2014 – kdy se uskutečnila první vlna personálního posílení – až prosince 2017 provedli zaměstnanci ÚP ČR celkem 403 161 sociálních šetření a 168 432 šetření v místě. Za tu dobu vykázali v návaznosti na provedená šetření úsporu ve výši 188 miliónů korun. Celkem nepřiznali 5040 nových žádostí o některou z opakovaných dávek hmotné nouze a odňali 11 581 už vyplácených dávek.
„Cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Zaměstnanci úřadu mohou ověřit, zda se žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě dávku odejmeme či snížíme. Zároveň se ještě více zaměříme na individuální práci s takovým klientem a snažíme se jej podpořit ve vstupu trh práce,“ vysvětlila ředitelka Odboru pro sociální věci Generálního ředitelství ÚP ČR Zdeňka Cibulková.
Šetření probíhá v přirozeném prostředí žadatele. K neoprávněnému pobírání dávek dochází zejména v oblasti nepojistných sociálních dávek. Jedná se hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu či dávky mimořádné okamžité pomoci.
Úřad má proto nastaven vnitřní kontrolní systém, spolupracuje i s Policií ČR a obcemi.