Hlavní obsah

Univerzita vybudovala pro budoucí veterináře simulační centrum

Jmenují se Jerry, Goldie a Fluffy. Dva psi a kočka vypadají jako skuteční zvířecí pacienti připravení po podání anestetik na náročnou operaci. Trochu sice připomínají spící plyšáky, ve skutečnosti jde ale o špičkové trenažéry. Díky nim se budoucí veterinární lékaři a ošetřovatelé naučí poskytovat zvířecím miláčkům všeho druhu kvalitnější zdravotní péči.

Lukáš Novák představuje nové simulační centrum Veterinární univerzity BrnoVideo: Právo

Článek

Plyšový tým je součástí výbavy nového simulačního centra brněnské Veterinární univerzity.

Zařízení je srovnatelné s nejlepšími výukovými centry v Evropě
Alois Nečas, rektor veterinární univerzity Brno

„Jsme na něj pyšní, protože naše zařízení je srovnatelné s nejlepšími výukovými centry veterinárních vysokých škol v Evropě. Dává nám možnost lépe připravit naše studenty na náročné situace, které budou řešit v klinické praxi,“ řekl Právu rektor univerzity Alois Nečas.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Nové centrum Veterinární univerzity Brno je plné plyšových zvířat. Jde o trenažéry

Lepší péče o zvířecí miláčky

V Česku žije přes dva miliony psů, milion koček a více než 100 tisíc koní – a stále jich přibývá. Jejich vysoké počty dělají z obyvatel ČR jedny z největších chovatelů zvířat v Evropě.

Vybudování simulačního centra je dobrou zprávou pro ty, kteří chtějí svým zvířecím parťákům všech druhů a plemen dopřát co nejlepší zdravotní péči. Zahrnuje nejen pracoviště pro ošetřování drobných zvířat včetně králíků či hadů, ale i koní nebo skotu.

Mnohé z trenažérů jsou technickými unikáty. Pes Goldie naučí studenty kontrolovat při ošetření u pacienta jeho srdeční činnost, mechanismus ukrytý v Jerrym umožňuje simulovat příznaky nejrůznějších onemocnění.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

V novém simulačním centru Veterinární univerzity Brno. Veterinář Lukáš Novák s trenažérem – psem Goldiem

Na klinice chorob koní neschází rozložitelné makety koní či krav, jimž lze nahlédnout do útrob a současně si na nich nacvičit některé ze zákroků.

Od ošetření tlapky až po operaci…

„Cílem centra je zdokonalit všechny postupy při ošetření, abychom pacientovi na jedné straně maximálně pomohli a na straně druhé jej stresovali co nejméně. Vysvětlit některým z nich, že jim chceme pomoci, je někdy opravdu náročné,“ poznamenal s úsměvem pracovník centra, anesteziolog Lukáš Novák.

Nácvik začíná těmi nejběžnějšími úkony, jako je píchnutí injekce, zašití tržné rány nebo ovázání poraněné tlapky. Materiály dokonale napodobují pružnost kůže. Při šití je pod hmotou umístěn balónek – musí se tak postupovat opatrně, aby nepraskl.

Je to jako v nějaké počítačové hře. Obtížnost plněných úkolů narůstá tím, jak se student přesouvá od jednoho stolu ke druhému. Student se postupně pod dohledem lektora dostává až k nácviku náročných chirurgických zákroků.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Veterinář Lukáš Novák ukazuje ošetřování ran na tlapkách psů

Práce v simulačním centru samozřejmě nenahrazuje nácvik v praxi, studenti ale na něj budou lépe připraveni. Centrum tak podstatně zkvalitní výuku budoucích veterinářů a ošetřovatelů, ale i pracovníků veterinárních klinik. Nejbližší špičkové simulační centrum pro ně jinak je až v německém Hannoveru.

Může se vám hodit na Firmy.cz: Veterinární univerzita Brno

Výběr článků

Načítám