Článek
„Vzhledem k tomu, že tento žebříček je úplnou novinkou, nemáme tak srovnání z minulých let, jako je tomu u jiných hodnocení. Být však mezi stovkou nejlepších evropských vysokých škol je bezesporu úspěch,“ okomentovala to rektorka UK Milena Králíčková.
Žebříček QS World University Rankings: Europe 2024, jenž takto zaměřený na Evropu vyšel poprvé, srovnává činnost evropských vysokých škol v celkem 12 kritériích, která se týkají kvality výzkumu, uplatnění absolventů, podmínek výuky, internacionalizace a udržitelnosti.
Zveřejněné výsledky zahrnují téměř 700 škol ze 42 zemí, a to včetně 17 z tuzemska.
Karlova i Masarykova univerzita si v mezinárodním žebříčku vysokých škol polepšily
Z dalších českých škol se nejlépe umístily brněnská Masarykova univerzita (161. místo), České vysoké učení technické v Praze (182. místo), Vysoké učení technické v Brně (216. místo) a Univerzita Palackého v Olomouci (219. místo).
Univerzita Karlova byla v řadě kritérií dokonce klasifikována v okolí 50. místa, jak ve středu připomněl její mluvčí Václav Hájek.
Nejlepší tři umístění v jednotlivých kritériích UK obsadila v těchto parametrech: studující přijatí v rámci mezinárodní mobility (53. místo), mezinárodní výzkumná spolupráce (52. místo) a udržitelnost (51. místo).
Daný výsledek staví UK do pozice nejlépe hodnocené vysoké školy v rámci východoevropských zemí - ruské univerzity nebyly do hodnocení zahrnuty.
Zvítězil Oxford
Na celkové 1. pozici v žebříčku skončila britská Univerzita v Oxfordu, přičemž „nadvládu“ Británie v Evropě stvrzuje i 3. příčka Univerzity v Cambridgi.
Druhý v aktuálním žebříčku skončil Švýcarský federální technologický institut v Curychu.
VŠ má v Česku 27 procent lidí od 25 do 64 let. Podíl je třetí nejnižší v EU
Může se vám hodit na Firmy.cz: Univerzita Karlova