Článek
Podle Solární asociace bylo v letošním prvním pololetí uvedeno do provozu 45 197 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení byl téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.
Tento nárůst bude dále pokračovat.
Kvalitnější příprava
„Cvičný polygon představuje možnost, jak rozšířit teoretické znalosti studentů o praktické zkušenosti. Lépe je připraví do praxe. Přiblížíme se tak výuce na profesních vysokých školách, které v ČR ještě nemají zákonnou úpravu,“ řekl Právu Jiří Vaněk z Ústavu elektrotechnologie elektrotechnické fakulty.
Mobilní fotovoltaiku využijete i na cestách
Do vybudování polygonu se zapojila Česká fotovoltaická asociace. Dosud byla tato výuka možná jen formou počítačové simulace.
Součástí laboratoře je fotovoltaická střecha a solární panely, které umožňují zapojování komponentů pro síťový i hybridní fotovoltaický střídač na propojovacím panelu.
Obsahuje i ukázkové řešení odpojování stejnosměrného napětí fotovoltaických modulů, které je zde nutné s ohledem na bezpečnost montérů či hasičů při údržbě elektrárny nebo při případném požáru.
Nácvik pro studenty
Podstatnou částí laboratoře je i polygon elektromobility, který je vybaven dobíjecí stanicí a konektorovacím propojovacím pracovištěm. Umožňuje tak navrhnout, zapojit a ověřit funkčnost navržené dobíjecí stanice a její komunikaci se softwarovou podporou.
Požárů fotovoltaik přibývá, podle komory za to mohou neodborné instalace
Fotovoltaický polygon budou využívat především studenti předmětu Projektování fotovoltaických elektráren (XPC-PFV), který je nabízen jako volitelný všeobecný předmět studentům osmi bakalářských programů a sedmi magisterských programů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.
Předmět si však mohou zapsat i studenti z ostatních fakult brněnské techniky.