Článek
„Je to záchranný robot pro armádu pro měření nebezpečných látek a průzkum nebezpečného prostředí, přičemž operátor zůstává ukrytý a robot sám zjišťuje koncentrace nebezpečných látek. Zkoušíme i jiné než armádní verze, dnes přestavená má čidla pro elektrochemickou analýzu kapalin, tedy dokáže stanovovat koncentrace nebezpečných kovů. To by mohlo mít využití například v povrchových dolech, kde jsou odkalovací nádrže,“ konstatoval jeden z „otců“ robota Lukáš Kopečný z VUT.
Robot v této verzi by mohl být nasazen i při přírodních katastrofách nebo při vrtech při těžbě nerostných surovin.
„U nás to není s těžkými kovy až zas tak zlé, ale v rozvojových zemích je to obrovský problém. Při těžbě zlata se používají kyanidy nebo velké množství rtuti. Stejně tak je v těchto oblastech problém s kadmiem, arsenem nebo olovem.
Analýza je při použití naší technologie provedena na místě, a operátor tak hned zná výsledky,“ řekl René Kizek z Mendelovy univerzity.
Robot Orpheus byl od počátku v armádní zakázce vyvíjen pro použití v extrémních podmínkách. Vydrží v téměř čtyřicetistupňových mrazech stejně jako při sedmdesátistupňových vedrech. Zvládne projet i velmi náročný terén. Mezi roboty jde o světový unikát v možnostech jeho nasazení v zamořeném prostředí. „Z dostupných zdrojů nevíme o dalším podobném robotu, u kterého lze provést po návratu ze zamořeného prostředí dekontaminaci a znovu jej použít,“ vysvětlil Luděk Žalud z VUT, který stál u zrodu i realizace celého projektu.
Armáda zatím v ostrém nasazení robota nemá, ale mělo by se tak změnit v nejbližší době.
Robot si hravě poradí se schody, nezpevněným terénem a projede i vodou. Orpheus kromě kolové verze existuje i v pásové podobě nebo jako miniaturní čtyřrotorový vrtulník.