Článek
Podle algoritmu postavu svatého Josefa namalovala jiná ruka než Raffaelova, napsal deník The Guardian.
O Raffaelově autorství celého obrazu Madona s růží se začalo pochybovat už v 19. století, protože z výjevu s Pannou Marií, malým Ježíškem a Janem Křtitelem se vydělovala postava svatého Josefa v pozadí.
Někteří znalci dospěli k závěru, že Raffael obraz namaloval jen částečně - spekulovalo se, že jiného autora má nejen malba Josefa, ale i část obrazu v popředí s ležícím květem růže.
Ostravští vývojáři chtějí oživit historické postavy, využijí k tomu umělou inteligenci
Porozumění obrazu na mikroskopické úrovni
Tým pod vedením Hassana Ugaila použil pro novou analýzu umělou inteligenci, která měla k dispozici detailní data o 49 obrazech, u nichž je Raffaelovo autorství jisté. Díky tomu dokáže software rozpoznat autentická díla umělce s 98procentní přesností.
„Počítač zkoumá malby v obrovském detailu. Nejde jen o obličeje, AI studuje všechny části a učí se o barevnosti, odstínech, sytosti i tazích štětce. Porozumí obrazu na takřka mikroskopické úrovni, a takto nastudovala klíčové charakteristiky Raffaelova rukopisu,“ sdělil Ugail.
V případě Madony s růží testování ukázalo, že dílo je ze 60 procent od Raffaela. Počítač se pak podíval na obraz po částech, načež AI určila, že Raffael Santi nenamaloval obličej sv. Josefa - argumenty badatelé shrnuli v článku pro odborný časopis Heritage Science (text byl publikován 21. prosince).
„Analýza pomocí umělé inteligence prokazatelně určila, že zatímco postavy Panny Marie, Ježíše a Jana Křtitele bezpochyby namaloval Raffael, postavu svatého Josefa nikoli, tu vytvořil někdo jiný,“ konstatoval další ze spoluautorů studie Howell Edwards.