Článek
V nové funkci, kterou česká aplikace VOS.health nedáno představila, umělá inteligence analyzuje osobní data uživatelů a dokáže jim tak poskytnout poradenství na míru.
Funkce ChatMind využívá kompletní historii uživatele, jeho zápisky do deníku, čas strávený u obrazovky a záznamy nálady a lokace z Apple Health, Google Fit nebo ze samotné aplikace VOS.
Na základě těchto dat vyhodnocuje aktuální duševní stav uživatele a dokáže mu tak zodpovědět jeho otázky a navrhnout strategie pro zvládání stresu, úzkosti a zlepšení nálady.
Aplikace učí záchranu před střelcem
„Poslední výzkumy v oblasti umělé inteligence nám dávají nové a unikátní možnosti, jak můžeme inovovat oblast péče o duševní zdraví a osobní rozvoj. Aplikace VOS postupně, bezpečně a anonymně o uživateli poznává celou řadu informací: jak se cítí, kde se nachází, jak sportuje, spí nebo jaké má záznamy v deníku. To vše spojujeme s know-how v oblasti psychologie, osobního rozvoje a psychiatrie,“ vysvětluje spoluzakladatel aplikace Jiří Diblík.
Umělá inteligence sice nemůže nahradit psychology a psychiatry, uživatelům ale může poskytnout okamžitou intervenci a krátkodobou úlevu v okamžiku, kdy odborníci nejsou dostupní. S chatbotem lze totiž komunikovat kdykoli během dne i noci.
Predátoři číhají na internetu na dospělé i děti
Aplikaci si stáhly již více než tři miliony lidí z celého světa a je k dispozici ve více než 20 jazycích včetně češtiny. Aplikace každý den sleduje náladu a emoce uživatele. Ten tak může lépe porozumět sám sobě, a to i psaním chytrého deníku, který využívá umělou inteligenci.
Platforma poskytuje personalizovaná cvičení a doporučení, zároveň podle tvůrců využívá různé intervenční metody, aby se wellbeing uživatele postupně zlepšoval. Vývojáři aplikace spolupracují s odborníky z oblasti psychologie a jejich poznatky propojují s nejnovějšími technologiemi. Aplikaci si lze vyzkoušet zdarma po dobu sedmi dnů, poté stojí asi 800 korun na rok.
Psychickou odolnost dětí mají posílit i školy
Jak jsme nedávno informovali, alarmující statistiky o dětech potácejících se ve velkém v depresích a úzkostech se mají promítnout i do změn rámcových vzdělávacích programů (RVP). Jejich revize má zajistit, že se ve škole budou děti učit i duševní hygieně. Na lednové konferenci organizace Society for all (SOFA) zaměřené na projekty vzdělávání o psychické odolnosti dětí to řekla Markéta Pastorová z Národního pedagogického institutu, který RVP reviduje.
„V hlavních směrech RVP je akcentován wellbeing neboli životní spokojenost. Samotný program ovšem není samospásný, ale může systémově ukotvit do vzdělávání důležitá témata,“ uvedla Pastorová.
Školy posílí psychickou odolnost žáků
Předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová zdůraznila, že potřeba téma zvýraznit přichází poměrně pozdě. Odkázala na loňský výzkum Národního ústavu duševního zdraví, podle nějž až polovina dětí a mládeže do 19 let projevuje známky zhoršené životní spokojenosti, u dvou pětin jsou patrné známky středně těžké až těžké deprese a 30 procent trpí vážnými úzkostmi.
Ostatně podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera se dnes duševní onemocnění podílí zhruba 15 procenty na všech tuzemských onemocněních, přičemž péče pokrývá jen zhruba čtyři procenta. A téměř každý třetí Čech trpí depresemi či úzkostmi.