Článek
Autoři studie publikované v Biological Reviews analyzovali více než 70 tisíc druhů živočichů na celém světě. Výzkum zahrnoval savce, ptáky, plazy, obojživelníky, ryby a hmyz.
Autoři také zjistili, že u 48 procent druhů se populace rychle snižuje, přičemž pouze u necelých tří procent narůstá.
Výzkumníci za hlavní faktor považují především úmyslné ničení divoké krajiny lidmi, často pro nové výstavby a projekty.
Kriticky ohrožení hlemýždi se vrátili do Francouzské Polynésie
Důležitým faktorem je ale také změna klimatu, jež má na vymírání zvířat vysoký dopad. Právě s potenciálně pokračujícím globálním oteplováním se předpokládá ještě výrazné zhoršení situace.
Spoluautor studie Daniel Pincheira-Donoso ze School of Biological Sciences na severoirské Queen's University Belfast uvedl, že výsledky studie považuje za veliké varování.
Studie podle jeho slov poskytuje jasnější obrázek o rozsahu globální eroze biologické rozmanitosti.
„Další studie založené na podstatně menším počtu druhů ukázaly, že probíhající krize vyhynutí je závažnější, než bývá obecně uznáváno,“ řekl Pincheira-Donoso serveru CNN.
Podle tohoto výzkumu je zhruba 33 procent druhů na „Červeném seznamu“ klasifikovaných Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) jako neohrožené, ve skutečnosti však i tyto druhy vymírají. IUCN přitom vede jako kriticky ohrožené „pouze“ 28 procent druhů.
Nejrizikovější jsou obojživelníci a zvířata v tropech
Nejvíce postiženy jsou podle studie obojživelníci, kteří čelí mnoha hrozbám včetně různých nemocí nebo změně klimatu.
Naopak plazi a ryby neočekávaně patří do stabilnější populace. Výsledky také ukázaly, že největší poklesy nastávají v tropických oblastech. Dle badatelů je jedním z důvodů skutečnost, že zvířata zde reagují citlivěji na změny teplot.
Odpovědnosti za přírodu už nás nikdo nezbaví, říká ekolog a biolog David Storch
„Ačkoli souhlasíme s názory a obavami ohledně úbytku zvířat, domníváme se, že výsledky nadhodnocují situaci,“ reagoval pro CNN Craig Hilton-Taylor, vedoucí Červeného seznamu IUCN.
Podle jeho slov byly ve studii použity i skupiny zvířat, kde určité údaje chybí. Kritéria Červeného seznamu IUCN jsou prý také založena na delších časových úsecích.
Brendan Godley, profesor vědy o ochraně přírody na Exeterské univerzitě v Anglii naopak o studii serveru CNN řekl, že nabízí nové pohledy na populační trendy a že je z jeho hlediska extrémně působivá.
„Usilovným kombinováním populačních trajektorií si studie nezaslouží kritiku Červeného seznamu. Naopak ukazuje, jak velký a globální je tlak na divokou zvěř způsobený lidským vlivem “ poznamenal Godley.
„Všichni bychom měli být těmito výsledky velmi znepokojeni. Bez prosperujících populací, druhů, stanovišť a ekosystému nemůžou lidé na Zemi přetrvat,“ dodal.