Článek
Ve Skotsku byl daný živočich podle místního deníku The National spatřen teprve podeváté za posledních 50 let.
Plejtvák sejval (Balaenoptera borealis) je kytovec z podřádu kosticovci. Je to třetí největší druh plejtváka, rozměrnější jsou tedy jen plejtvák obrovský a plejtvák myšok. Maximální hmotnost činí zhruba 40 tun a délka 19,5 metru.
Žije v mořích a oceánech téměř celého světa, nejčastěji se ale zdržuje při hlubokých pobřežích, zároveň se ale, což je v tomto „skotském” kontextu zajímavé, vyhýbá ohraničeným prostorům, jakými jsou třeba zátoky.
Celkově jinak platí, že většinou neplave do vod „vyloženě arktických”, či naopak „vyloženě tropických”. Migruje každý rok na zimu z chladných vod do vod mírného až subtropického pásu.
Nedávno mrož lední ve Walesu
V březnu zase došlo k nečekanému zpozorování mrože ledního při pobřeží hrabství Pembrokeshire ve Walesu. Savec jinak typicky obývající Severní ledový oceán, příležitostně i sever Atlantského oceánu, byl spatřen na tamním útesu. I jeho výskyt obecně v Británii je nesmírně vzácný.
Ještě o týden dříve byl tento dvoumetrový a zřejmě poměrně mladý exemplář mrože spatřen v oblasti irského hrabství Kerry, než se vydal ještě více na jih. Pravděpodobně putoval za potravou.