Článek
Ve Skotsku byl daný živočich podle místního deníku The National spatřen teprve podeváté za posledních 50 let.
Do neapolského přístavu přitáhli mrtvolu velryby. Mohly ji zabít „spalničky“
Plejtvák sejval (Balaenoptera borealis) je kytovec z podřádu kosticovci. Je to třetí největší druh plejtváka, rozměrnější jsou tedy jen plejtvák obrovský a plejtvák myšok. Maximální hmotnost činí zhruba 40 tun a délka 19,5 metru.
Žije v mořích a oceánech téměř celého světa, nejčastěji se ale zdržuje při hlubokých pobřežích, zároveň se ale, což je v tomto „skotském” kontextu zajímavé, vyhýbá ohraničeným prostorům, jakými jsou třeba zátoky.
Tání ledu ohrožuje mláďata tuleňů u kanadského souostroví
Celkově jinak platí, že většinou neplave do vod „vyloženě arktických”, či naopak „vyloženě tropických”. Migruje každý rok na zimu z chladných vod do vod mírného až subtropického pásu.
Nedávno mrož lední ve Walesu
V březnu zase došlo k nečekanému zpozorování mrože ledního při pobřeží hrabství Pembrokeshire ve Walesu. Savec jinak typicky obývající Severní ledový oceán, příležitostně i sever Atlantského oceánu, byl spatřen na tamním útesu. I jeho výskyt obecně v Británii je nesmírně vzácný.
Vzácný návštěvník. Mrož lední se objevil ve Walesu, připlaval z Irska
Ještě o týden dříve byl tento dvoumetrový a zřejmě poměrně mladý exemplář mrože spatřen v oblasti irského hrabství Kerry, než se vydal ještě více na jih. Pravděpodobně putoval za potravou.