Článek
Skutečnost, že např. krabi a podobní mořští živočichové jsou na rozdíl od ryb příliš pomalí na to, aby při takovém jevu unikli, znamená, že při vzniku těchto mrtvých zón jich může uhynout masivní množství.
Rybáři na americkém severozápadě u Tichého oceánu už také hlásí nálezy obrovských množství mrtvých krabů vyplavených na oregonské pláže, upozornila agentura Reuters.
In @washingtonpost, Prof. Francis Chan @OSUIB discusses influence of #climatechange on #hypoxia. "Its one of the horsemen of climate change in the sea," Chan said. “And that’s because the water that we get is lower in dissolved oxygen than it used to be.” https://t.co/bNc9zSvAl9
— Oregon State Science (@OSUScience) August 5, 2021
Podle vědců mrtvé zóny vznikají, když na jaře a v létě zesílí vítr, který žene studenou vodu ze dna oceánu k hladině. To přispívá k rozkvětu tzv. fytoplanktonu, jenž později odumírá a klesá na dno oceánu. Bakterie pak spotřebovávají příliš mnoho kyslíku, zatímco plankton rozkládají.
🌊🦀🐟🪦 Low oxygen levels measured off the coast of Oregon and Washington are raising fears of large “dead zones” that could wipe out crabs and bottom-dwelling fish within. https://t.co/l5p4nRcAdV pic.twitter.com/juYTvNA2DQ
— No Such Thing as a Seagull 🤔 (@nosuchseagull) August 9, 2021
Mořští živočichové, jako právě krabi, kteří nemohou uniknout ze zóny s nízkým obsahem kyslíku, jsou tak ponecháni napospas smrti.
Nepříliš optimistické vyhlídky
Američtí výzkumníci tvrdí, že zaznamenali data, která ukazují na velmi špatnou sezonu mrtvých zón v okolí Oregonu i ještě později v tomto roce.
Mrtvá zóna v Mexickém zálivu útočí na rekord. Mohou za to farmáři a deště
Předloni jsme informovali o mrtvé zóně v Mexickém zálivu, jejíž rozloha dosáhla 20 tisíc kilometrů čtverečních. Silné deště na středozápadě Spojených států totiž tehdy vyplavily do vodních zdrojů extrémní množství živin z hnojení, které jsou pro mořský život škodlivé.