Hlavní obsah

U lomu Vršany objevili archeologové hroby z pozdní doby kamenné

Most

Hroby z pozdní doby kamenné objevili archeologové v předpolí lomu Vršany na Mostecku. V hrobech leželi pravděpodobně muž a žena lidu kultury se šňůrovou keramikou. V tiskové zprávě to uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy. Vršanská uhelná připravuje pokračování těžby a součástí je právě archeologický průzkum.

Foto: Energy Sev.en, ČTK

Hroby z pozdní doby kamenné objevili archeologové v předpolí lomu Vršany na Mostecku.

Článek

Objevené kosterní pozůstatky jsou podle archeologů zřejmě nejstarší, které byly na Mostecku při průzkumech před zahájením těžby nalezeny.

„V těchto místech jsme odkryli čtyři hroby, přičemž ve dvou jsme nalezli kosterní pozůstatky, v jednom pouze předměty a čtvrtý byl prázdný. Odkryli jsme také tři sídlištní objekty. Nález datujeme do pozdní doby kamenné,” řekl k nálezu archeolog z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Martin Volf.

Našli jsme New York doby bronzové, hlásí izraelští archeologové

Věda a školy

Pozůstatky i předměty byly podle něj z hrobů co nejšetrněji vyzvednuty a předány k dalšímu zkoumání. Podle polohy kostí v hrobech archeologové předběžně určili, že jde o ženu a muže. Žena měla v hrobě také hliněné nádoby a ozdoby z lastur. Muž měl při sobě náramek ze zvířecích zubů a kamenný nástroj.

Pohřebiště staré zhruba 6000 let není prvním nálezem týmu archeologů, který pro Vršanskou uhelnou pracuje od roku 2014. V uplynulých letech v lokalitě objevili pozůstatky pravěkého osídlení především z doby železné. Typickým zástupcem takového osídlení jsou takzvané polozemnice, částečně zahloubené objekty, které obývali Keltové, případně Germáni.

U Střelic objevili osadu z doby kamenné

Věda a školy

Nejvíce artefaktů bylo nalezeno v hrobě bohatého obchodníka z období 800 let před naším letopočtem. Nedaleko hrobů, které byly odkryty nyní, jsou také pozůstatky osídlení na břehu rybníka nebo bažiny. Díky nálezům mohou archeologové mapovat postup osídlení na Mostecku.

Vršanská uhelná spolupracuje s archeologickým ústavem od roku 2012. Vlastní terénní práce začaly o dva roky později a pokračovaly až do konce loňského roku. Pro těžební společnost je záchranný archeologický výzkum jednou z podmínek k povolení hornické činnosti.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám