Článek
Posádku pilotované mise Crew-10, která odletěla na ISS v noci na sobotu SEČ, tvoří dvě americké astronautky Anne McClainová a Nichole Ayersová, ruský kosmonaut Kirill Peskov a Japonec Takuja Óniši.
Připojení Crew Dragon k ISS:
Docking confirmed! pic.twitter.com/zSdY3w0pOS
— SpaceX (@SpaceX) March 16, 2025
Problém s toaletou
„v 5:04:52 SEČ se k přednímu dokovacímu uzlu IDA-2 na staničním modulu Harmony připojila pilotovaná kosmická loď Crew Dragon Endurance. Na kosmické lodi se potýkali s problémem s toaletou a připojení k ISS bylo o jednu hodinu opožděno,“ upozornil na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Problém s odpadovým systémem zapříčinila, jak vyplynulo z komunikace mezi posádkou a pozemním řídicím střediskem, prasklá bezpečnostní pojistka, tzv. burst disk („praskací membrána“) - toto bezpečnostní zařízení v tlakových systémech má prasknout ve chvíli, kdy je třeba zabránit většímu poškození nebo úniku.
Posádka byla požádána, ať toaletu nepoužívá. Diagnostika a řešení tohoto problému, stejně tak kontrola bezpečnosti astronautů a ověřování možností zakotvení u orbitálního komplexu způsobily zmíněný hodinový odklad finálního zadokování po příletu.
Posádka Crew-10 ve složení Anne McClain🇺🇸, Nichole Ayers🇺🇸, Takuja Óniši🇯🇵a Kirill Peskov🇷🇺 vstoupila na palubu Mezinárodní kosmické stanice ISS v 06:35 SEČ. Na stanici je tak aktuálně 11 lidí. Tento počet se změní odletem Crew-9 ve středu 19. března. pic.twitter.com/lpOOy7Vs8I
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 16, 2025
Možnost návratu pro „trosečníky“
Na palubu ISS tato nová čtveřice vstoupila v 6:35 SEČ. Díky tomuto letu se na Zemi budou moci vrátit Barry Wilmore a Sunita Williamsová z nevydařeného červnového letu kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
Pár dní po příletu Crew-10 na ISS, ve středu 19. března, se má zpět na Zemi vydat posádka mise Crew-9, a to Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov, se kterými odletí právě i Wilmore a Williamsová. Až do středy bude na vesmírné stanici celkem 11 osob.
Wilmore s Williamsovou měli na oběžné dráze původně zůstat jen několik dní, ale protože Starliner měl technické potíže, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) rozhodl, že návrat v tomto plavidle není pro posádku bezpečný. Starliner se proto vrátil na Zemi prázdný. Dvojice od té doby nuceně setrvává na ISS.
NASA si před 10 lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednal kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let lodi Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až loni 5. června.