Hlavní obsah

U čínského Nebeského paláce na oběžné dráze zakotvila loď se třemi kosmonauty

Peking

U čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác) ve středu po 6,5hodinovém letu úspěšně zakotvila kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď) se třemi lidmi na palubě. Informoval o tom Čínský úřad pro pilotované vesmírné lety (CMSA).

U čínské vesmírné stanice úspěšně zakotvila loď Šen-čou 19Video: Reuters

Článek

Loď se k dokovacímu uzlu připojila v 11:00 pekingského času (4:00 SEČ). Šen-čou 19 odstartovala ve středu ve 4:27 pekingského času (v úterý ve 21:27 SEČ).

Posádku vede Cchaj Sü-če, který se účastnil i mise Šen-čou 14. Doprovází ho Wang Chao-ce, která je třetí Číňankou vyslanou do kosmu, a pilot armádního letectva Sung Ling-tung.

Nová posádka Šen-čou 19 by měla na vesmírné stanici zůstat do konce dubna, případně do začátku května, informoval úřad CMSA.

Po půlroce v Nebeském paláci se tři čínští kosmonauti vrátili na Zemi

Věda a školy

Naopak personál lodi Šen-čou 18 se po šesti měsících v kosmu připravuje na návrat na Zemi, stát by se tak mělo 4. listopadu pekingského času (3. listopadu SEČ).

Stanice Tchien-kung je podobně velká jako bývalá sovětská a později ruská stanice Mir. Nedosahuje však velikosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Rozmach čínského kosmického programu

Čína v posledních třiceti letech značně rozvinula své vesmírné programy a investovala do nich v přepočtu miliardy eur, aby dosáhla stejné úrovně jako Spojené státy, Rusko a Evropa.

Jako první zemi se jí podařilo přistát se svým vozítkem na odvrácené straně Měsíce, své robotické vozítko dopravila také na povrch Marsu.

Čínská podzemní laboratoř chce odhalit tajemství fyziky: vlastnosti extrémně malých částic

Věda a školy

Číňané nalezli ve vzorcích, které odebrali na Měsíci v roce 2020, stopy vody

Věda a školy

Výběr článků

Načítám