Hlavní obsah

Tým českých vědců přišel s kombinací léků na leukemii

Praha

Tým českých vědců z centra Biocev, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) přišel s kombinací léků na leukemii, která může prodloužit přežití pacientů. Studii publikoval i prestižní odborný časopis Blood Cancer Journal z Nature Publishing Group, informovala ve čtvrtek 1. lékařská fakulta.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační mikrofotografie krevních buněk z kostní dřeně v případě akutní myeloidní leukemie

Článek

Myelodysplastický syndrom (MDS) je onkologické onemocnění kostní dřeně, při kterém dochází k nízké produkci nefunkčních krevních buněk.

„Kvůli tomu mají pacienti nedostatek červených a bílých krvinek, klíčových pro obranyschopnost organismu, a dále i destiček pro krevní srážení,” popsala fakulta v tiskové zprávě.

Kritickou fází onemocnění je, když MDS přechází do akutní myeloidní leukemie, kdy je přežití nemocných často velmi krátké.

Pacienti pak mají krevní podlitiny, častá vnitřní krvácení a jsou méně odolní proti bakteriálním a virovým infekcím, například zápalu plic.

Léčí se podle závažnosti onemocnění pomocí antibiotik a opakovanými krevními transfuzemi, ve výjimečných případech transfuzemi kostní dřeně. V Evropě jsou s MDS ročně diagnostikováni čtyři pacienti na 100 tisíc osob, při počtu obyvatel kontinentu jde asi o 7500 lidí každý rok. Jen VFN v Praze jich ročně registruje asi 80.

Baletka Anna z Kyjeva chce leukemii položit na lopatky

Válka na Ukrajině

Kritickou fází onemocnění je, když MDS přechází do akutní myeloidní leukemie, kdy je přežití nemocných často velmi krátké. Pacienti se při tomto přechodu dosud na celém světě léčí lékem 5-azacytidin, který v 70. letech minulého století vynalezli v Československé akademii věd.

Bezpečné působení léčby

Lék ovlivňuje takzvané jaderné enzymy DNA metyláz, které jsou v leukemických buňkách geneticky a funkčně narušené.

„Navrhli jsme zkombinovat azacytidin s další látkou, nazvanou G-CSF, podporující vznik a vývoj bílých krvinek v kostní dřeni. Nejenže se nám podařilo prokázat léčebné účinky nové kombinace a především její bezpečné působení na pacienty, ale také prodloužit jejich přežití v řádu měsíců,” uvedl vedoucí výzkumu z 1. lékařské fakulty UK a centra Biocev Tomáš Stopka.

Z nákazy virem HIV se vyléčila první žena

Věda a školy

„Zároveň jsme zjistili, že kombinace látek navodí signifikantně více léčebných odpovědí, což je přelomové a zásadní pro další výzkum i klinické testování na pacientech,” dodal.

Pro pacienty je tak podle něj léčba efektivnější a bezpečnější.

Zaznamenali jsme průlom v léčbě hemofilie B, pochlubili se britští lékaři

Věda a školy

Pětileté studie, kterou Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v roce 2017, se účastnilo 76 pacientů z České republiky a v současné době se jedná o jejím rozšíření na evropskou úroveň.

Vedle již testovaných léků 5-azacytidin a G-CSF bude její součástí i další lék, venetoclax.

Výběr článků

Načítám