Článek
Letos je vědecká popularizační akce kvůli pandemii jiná –- přednášky odborníků jsou stejně jako dokumentární filmy až do neděle 8. listopadu ke zhlédnutí online. Podle organizátorů mají reflektovat dvě hlavní témata: „130 let historie neuniverzitního výzkumu v českých zemích” a „Pracoviště AV ČR v boji s koronavirem covid-19”.
Vznik nových výrazů během koronakrize, 60 let laseru, epidemiologické modely, systém včasného varování před zemětřesením. To je jen pár témat, která veřejnosti vědci představí.
„Akademie věd představuje již 20 let návštěvníkům Týdne vědy a techniky aktuální vědecké poznatky a výsledky bádání ze svých pracovišť. Jinak tomu nebude ani letos -– navíc když jsou lidé znepokojeni vývojem a prognózou epidemiologické situace, hraje dostupnost současných odborných poznatků zásadní roli. Velmi mě proto těší, že i tentokrát festival nabídne široké veřejnosti pestrý program, včetně informací o koronaviru SARS-CoV-2 a covidu-19,“ prohlásila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Podle ní bude možné i nahlédnout, jak jednotlivá pracoviště přispívají v boji proti koronaviru.
Ve 101 letech zemřela legenda astronomie Luboš Perek
Součástí festivalu je tradičně promítání tematických dokumentárních filmů. Ani letos o ně zájemci o vědu nepřijdou. Kupříkladu snímek „Perkův dalekohled“ propojuje největší český dalekohled s fenoménem české astronomie Lubošem Perkem. Ten bohužel letos ve svých 101 letech zemřel.
Živé diskuze s vědci
Devízou akce je interaktivita veřejnosti s vědci. Tu se organizátoři rozhodli zachovat skrze živě vysílané diskuse vždy po odvysílání jejich přednášky ze sekce „Online z Národní“. Diváci přednášejícím budou moci zaslat své dotazy.
Veškerý program má být zdarma přístupný na webu akce.
V úterý bude například přednáška o vztahu k potravinám v době první vlny covidu, další dny o vývoji biočipu, filtrů a antivirových povlaků. „Pozornost může vzbudit i téma sobotní přednášky o morové epidemii v 6. století, která mohla být jednou z příčin zániku antického světa,” napsala Novinkám Markéta Růžičková z tiskového oddělení AV ČR.
Začal Festival vědy, tentokrát online
Na zájemce dále čeká i povídání o přistání na Měsíci, debaty o původu nového typu koronaviru, robotika v zemědělství či rizika a přínosy lovu a konzumace masa z buše – poslední dva příklady jsou pod patronátem České zemědělské univerzity v Praze.
V Akademii věd vyvinuli nový typ přístroje na podporu dýchání. Pomůže i lidem s covid-19
„Oslavte s námi 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR,” vyzvala Zažímalová a dodala, že některé akce proběhnou i venku, pokud to počasí dovolí.
Rovněž v pondělí odpoledne dodala, že festival je věnován památce kvantového chemika a bývalého předsedy Akademie věd Rudolfa Zahradníka, který zemřel 31. října ve věku 92 let.