Článek
„Skončil tak rekordní pobyt trojice čínských kosmonautů. Jie Kuang-fu, Li Cong a Li Guangsu na čínské kosmické stanici strávili 191 dní, 12 hodin a 40 minut. Návratová kabina kosmické lodě Šen-čou 18 dosedla v oblasti Vnitřní Mongolsko v 18:25 SEČ,“ shrnul na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
Rekordní z toho důvodu, že předchozí nejdelší pobyt lidí na čínské orbitální stanici činil v rámci mise Šen-čou 17 zhruba 187 dní.
Jie Kuang-fu, Li Cong a Li Guangsu na čínské kosmické stanici strávili 191 dní, 12 hodin a 40 minut. Návratová kabina kosmické lodě Šen-čou 18 dosedla v oblasti Vnitřní Mongolsko v 18:25 SEČ. pic.twitter.com/CqOdWxAdim
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) November 3, 2024
Trojčlenná skupina byla na čínské vesmírné stanici od konce dubna. Na konci října se pak ke stanici připojila loď Šen-čou 19 se třemi dalšími kosmonauty na palubě. Tato nová trojice – velitel Cchaj Sü-če, třetí Číňanka v kosmu Wang Chao-ce a pilot armádního letectva Sung Ling-tung – by měla zůstat na stanici do konce dubna až začátku května příštího roku.
U čínského Nebeského paláce na oběžné dráze zakotvila loď se třemi kosmonauty
Stanice Tchien-kung je podobně velká jako bývalá sovětská a později ruská stanice Mir. Nedosahuje však velikosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Centrální modul stanice Čína zprovoznila v roce 2021.
Čína v posledních 30 letech značně rozvinula své vesmírné programy a investovala do nich v přepočtu miliardy eur, aby dosáhla stejné úrovně jako Spojené státy, Rusko a Evropa.
Jako první zemi se jí podařilo přistát se svým vozítkem na odvrácené straně Měsíce, své robotické vozítko dopravila také na povrch Marsu.