Článek
Třináctileté Alysse diagnostikovali obzvlášť agresivní formu leukémie loni v květnu. Chemoterapie ani transplantace nezabíraly, zbývala už jen paliativní péče. Podle agentury AP se její nemoc zdála nevyléčitelná.
Podle agentury AFP se ale dívka zúčastnila klinických testů a po 28 dnech byla v remisi, tedy bez zjevných příznaků nemoci, a úspěšně podstoupila druhou transplantaci kostní dřeně.
První známá pacientka s touto léčbou
Alyssa se stala podle nemocnice první známou pacientkou, která byla léčena technologií, jež lékařům umožnila vlastně změnit strukturu její DNA a vytvořit tak „živý lék“, který mohl bojovat s jejími rakovinnými buňkami, píše AP.
Lékaři tedy při experimentální léčbě zasáhli do DNA, konkrétně vzali od zdravého dárce tzv. T-lymfocyty, které mají na starosti buněčnou imunitu, a „naučili“ je pomáhat Alyssinu tělu. Dostala tak jako první člověk modifikované T-lymfocyty.
Lékaři své poznatky představili na výročním setkání Americké hematologické společnosti.
„Jedná se o skvělou ukázku toho, jak můžeme díky odborným týmům a infrastruktuře spojit špičkové technologie v laboratoři s reálnými výsledky pro pacienty v nemocnici,“ konstatoval podle serveru BBC News imunolog Waseem Qasim z GOSH.