Článek
Atmosféru Titanu astronomové podle agentury Reuters dlouhodobě pozorují. Dané studie posilují myšlenku, že tento měsíc může být domovem organického života.
„Přítomnost vinylkyanidu (odborně akrylonitril) v prostředí s kapalným metanem naznačuje zajímavou možnost chemických procesů odpovídajících těm, které jsou důležité pro život na Zemi,“ řekla televizi CNN Maureen Palmerová z Goddardova vesmírného střediska v americkém státě Maryland.
Obrovské množství vinylkyanidu v horní vrstvě atmosféry (ve stratosféře) tohoto největšího měsíce planety Saturn zpozorovali astronomové díky měřením z pozemních teleskopů ALMA v Chile, který spoluprovozuje Evropská jižní observatoř (ESO).
Vědci tvrdí, že molekuly akrylonitrilu mohou přispívat k tvorbě základních membrán v tamních metanových jezerech. Život v kosmu by tedy mohl fungovat od úplně základních stavebních látek. Je to pravděpodobnější než objevení mimozemšťanů.
Rostlinným ani živočišným buňkám by se nevedlo
Akrylonitril je sloučenina uhlíku, vodíku a dusíku, která se používá hlavně k výrobě plastů. Pro nás je jedovatý.
Rostlinným ani živočišným buňkám by se na Titanu dobře nevedlo, teploty zde klesají až k -179 °C a jezera tvoří kapalné uhlovodíky.
Při hledání známek života mimo Zemi není mezi měsíci Saturnu jediný kandidát. Kromě Titanu se uvažuje i o zcela jinak složeném, ledovém měsíci Enceladus, který rovněž prozkoumávala sonda americké vesmírné agentury NASA jménem Cassini. [celá zpráva]
Studie o Titanu byly zveřejněny v odborných časopisech The Astrophysical Journal Letters a Science Advances.