Článek
Společnost OP, která je od ledna v úpadku, snížila loňskou ztrátu na zhruba 363 miliónů korun z 1,miliardy v roce 2008. Věřitelům OP, ve kterém pracuje zhruba 1500 lidí, dluží asi 1,6 miliardy korun. O řešení úpadku OP by měli rozhodnout věřitelé příští týden. Podnik již přistoupil k zeštíhlení své prodejní sítě, která je neefektivní.
Největší české textilní společnosti Juta ze Dvora Králové nad Labem loni kvůli hospodářské krizi klesly tržby o 16 procent na 3,5 miliardy korun. Zisk by jí měl podle předběžných odhadů klesnout asi o třetinu pod 200 miliónů korun. Pro letošní rok Juta, zejména díky novým výrobkům, očekává nárůst obratu na 3,8 miliardy korun. Plánuje i zvýšení počtu zaměstnanců. Uvedla to ekonomická ředitelka firmy Marie Čermáková.
Pokles i u netkaných textilií
Společnost Pegas Nonwovens, která je druhým největším výrobcem netkaných textilií v Evropě, očekává za loňský rok pokles provozního zisku do pěti procent. Podrobnější předběžné výsledky za rok 2009 zveřejní firma v polovině března. "Rok 2009 považujeme na základě dosud známých výsledků hospodaření za úspěšný. Vliv ekonomické krize a rostoucí ceny vstupních surovin se Pegasu dařilo mírnit," řekla mluvčí společnosti Klára Klímová.
Pokles tržeb očekává i brněnský výrobce vlnařských přízí a tkanin Nová Mosilana. V roce 2008 činily 2,6 miliardy korun a čistý zisk 124 miliónů korun. Přesto podíl zisku na tržbách bude vyšší než předloni a absolutní čísla se zřejmě přiblíží úrovni předkrizových let, řekl ČTK předseda představenstva společnosti Jiří Urban. Letos firma očekává mírný růst tržeb i zisku.
Veba rostla díky Africe
V protikladu s poklesem odvětví si vedla textilní společnost Veba z Broumova na Náchodsku. Loni díky dalšímu posílení prodejů na africkém trhu zvýšila tržby o 17 procent na rekordní dvě miliardy korun. Zisk firma podle neauditovaných výsledků více než zdvojnásobila na 109 milionů korun z předloňských 51 miliónů korun. informoval o tom generální ředitel firmy Josef Novák.
Prodeje Veby táhne výroba takzvaného afrického bavlněného brokátu, zejména pro západoafrický trh. Právě díky rostoucí poptávce po brokátu se tržby Veby v posledních čtyřech letech téměř zdvojnásobily. Ještě v roce 2005 měl podnik obrat asi 1,1 miliardy korun. Na africkém trhu se Veba prosadila v konkurenci výrobců z Německa, Švýcarska a Rakouska.
Tržby celého textilního a oděvního průmyslu loni podle Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu v Česku klesly meziročně o bezmála 11 procent na 41 miliard korun, o pětinu se snížil počet zaměstnanců. Pokles je ale podle většiny textilek úměrný hloubce hospodářské krize a mnohé věří ve zlepšení situace už v letošním roce.