Článek
„Gratulace našemu týmu Orion za úspěšný test únikového systému! Jsme o krok blíže k vyslání astronautů na Měsíc a dál k Marsu,” napsal na Twitteru šéf NASA Jim Bridenstine.
Congratulations to our @NASA_Orion team on a successful test of the launch abort system! We are one step closer to sending @NASA_Astronauts to the Moon and beyond to Mars! #Artemis pic.twitter.com/ntBjtlRke3
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 2. července 2019
Mark Kirasich, který vede projekt Orion, označil zkoušku za „skvostnou”. Dodal, že jeho tým nyní vyhodnocuje data z 12 letových záznamníků, aby získal podrobné informace o výkonu a chování únikového systému.
Během úterní zkoušky z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě odstartovala testovací verze modulu pro posádku lodi Orion, kterou do výšky zhruba deseti kilometrů vynesla upravená mezikontinentální balistická střela Peacekeeper.
Poté se aktivoval únikový systém, kdy zážeh nouzových motorů podle NASA v řádu milisekund oddělil modul pro posádku od zbytku nosiče. Kapsle po oddělení dosedla na hladinu Atlantského oceánu.
Kosmickou loď Orion pro NASA vyvíjejí americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus, do vesmíru ji má vynášet připravovaná raketa SLS.
Problémy konkurenční firmy SpaceX
Vedle Orionu budou mít Američané pro dopravu astronautů do vesmíru ještě lodě Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska a CTS-100 Starliner společnosti Boeing.
Samotný exemplář Crew Dragon již letos bez posádky absolvoval zkušební let přímo k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), první let s astronauty je prozatím plánován na listopad.
Jenže jak připomíná agentura Reuters, v dubnu byl právě jeden Crew Dragon zničen při testech oněch potřebných záchranných motorů. A nešlo o jediný zádrhel. V květnu při testu padáků spadla další loď.