Článek
Oceány jsou dokonalými indikátory klimatického oteplování. Ve své nejvyšší třímetrové vrstvě zadržují tolik tepla, co vzduch na zemi. "Na globálním oteplování se v roce 2014 nejvíce podílel sever Tichého oceánu, kde teplota přesáhla všechny dosud naměřené hodnoty," uvedl Timmermann. Teplota byla vloni v září o 0,8 stupně nad dlouhodobým průměrem, všechny oceány byly spolu na povrchu o 0,6 stupně teplejší.
„Posunulo to trasy hurikánů, zeslabilo pasáty a vyvolalo blednutí korálů na Havajských ostrovech,“ uvedl Axel Timmermann.
Teploty v severních oblastech Tichého oceánu začaly nezvykle stoupat už v lednu 2014. V dubnu a květnu vytlačily západní větry ohromné množství teplé vody, která obvykle zůstává v západním Tichomoří, podél rovníku do východního Tichomoří.
Odtud se tato voda rozšířila podél tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Následně uvolnila do atmosféry záplavu tepla, které bylo předtím téměř deset let „uzavřené“ v tropickém západním Tichomoří.
Vyšší počet katastrof
„Rekordní objem skleníkových plynů v atmosféře a neobvykle slabé severotichomořské letní pasáty, které běžně ochlazují oceánskou hladinu, přispěly ke stoupání teploty hladiny. Toto teplo v současnosti tvoří široký pás, který se stěhuje na sever od Papuy-Nové Guineje až po Aljašský záliv,“ popsal Timmermann.
Zvláštní ovšem je, že v letech 2000 až 2013, ačkoliv se zvyšovala produkce skleníkových plynů, teplota oceánů nestoupala. Tato nezvyklá přestávka v oteplování ale skončila.
Zvyšující se teploty oceánů dělají těžkou hlavu pojišťovnám. Výrazně se navýšil počet katastrof souvisejících s extrémním počasím. Počet bouří, záplav, vln veder a lesních požárů se v letech 1980 až 2012 zhruba ztrojnásobil.