Článek
Průzkum se konal v říjnu, zúčastnilo se ho 1028 středoškoláků. Často stresuje tělocvik více než čtvrtinu dotázaných, občas další třetinu, vyplývá z průzkumu.
„Mnoha z nich vadí mimo jiné známkování podle tabulek, nerespektující přístup některých tělocvikářů, monotónní náplň hodin nebo pocit trapnosti, když jim něco nejde, a ostatní se na ně při tom dívají. Možná i proto až 30 procent studentů využívá omluvenky i v případech, kdy jim prakticky nic není,“ řekl ředitel GTS Alive Radek Schich.
Míčové hry a posilování ano, šplh a gymnastika ne
Studenty na hodinách tělocviku podle průzkumu nejvíce baví posilování a fitness, volejbal, florbal a některé další míčové hry, bojové sporty nebo jóga. Nejméně oblíbené jsou pak aerobik, šplh, gymnastika, přeskoky gymnastického náčiní či cvičení na kruzích.
Alarmující výzkum: Běžné děti v 90. letech měly lepší fyzičku než dnešní mladí sportovci
Nejčastěji se žáci na hodinách věnují běhu a sprintu, volejbalu a dalším míčovým hrám nebo například florbalu, vyplývá z jejich odpovědí. Časté jsou podle nich i rozcvičky, skok do dálky či do výšky a gymnastika.
Většinu středoškoláků také baví lyžařské kurzy, které pořádá většina škol, ukázal průzkum. Pětina se jich ovšem nezúčastnila, přestože jejich třída jela.
Sportují spíše sami
Průzkum se zaměřil i na to, jak často středoškoláci sportují. Téměř 40 procent se sportu věnuje párkrát týdně, více než pětina téměř každý den. Studenti, kteří hodně sportují, tak nejčastěji činí sami a neorganizovaně, nikoli v nějakém oddílu, sportovním klubu či na kroužku.
Rozhýbejte děti v hodinách, vyzývá inspekce. Dělá to jen pětina škol
Například třetina studentů alespoň občas chodí do fitness centra. Asi šestina dotázaných ale nesportuje vůbec. Nejčastěji proto, že je sport nebaví nebo na něj nemají čas, případně necítí k pohybu dostatečnou motivaci, tvrdí průzkum.
Část sportovních a pohybových aktivit studentů tvoří také chůze. Asi 60 procent z nich ujde během svého typického všedního dne více než čtyři kilometry. Méně než kilometr denně ujdou necelá dvě procenta středoškoláků.
Česká školní inspekce spolu s dalšími institucemi v roce 2022 testovala tělesnou zdatnost žáků 3. a 7. tříd základních škol a druhých ročníků středních škol. Výsledky středoškoláků v pohybových aktivitách ukázaly, že 15 procent dnešních mladých lidí okolo 17 let je nedostatečně pohybově zdatných ve všech prováděných testech. O něco lépe dopadly děti na základních školách.