Článek
Každý z projektů dostal cenu za jinou oblast. „Udělujeme je v kategoriích Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Užitečnost řešení a Originalita řešení. Odborná porota vybírala z 38 projektů, které postoupily do užšího výběru ze stovek projektů, které naše agentura finančně podpořila,” uvedl předseda agentury Petr Očko.
Endoprotézu lze prodlužovat podle růstu dítěte
Nejkonkrétnější výsledky přinesl vývoj speciální endoprotézy stehenní kosti pro děti, o který se zasloužila kladenská firma Beznoska a Masarykova univerzita v Brně. Endoprotéza je unikátní v tom, že její komponenty se dají prodlužovat podle toho, jak dítě roste. Konstruktér David Sitte uvedl, že nyní ji mají dvě děti, osmiletý chlapec a šestnáctiletá dívka.
Tento projekt získal také ocenění Český nápad, o udělení hlasovali účastníci galavečera přímo na místě.
Termoprádlo využijí vědci v Antarktidě
Na dalším z projektů, oceněném za vývoj a výrobu chytrých textilií, se podílela společnost VÚB z Ústí nad Orlicí a Technická univerzita v Liberci. Oblečení z jejich speciálního vlákenného materiálu je antibakteriální a má termoregulační a termoizolační účinky.
Miroslav Tichý z VÚB k tomu poznamenal, že původním záměrem byl vývoj materiálu pro bezpečnostní složky, postupně se ale ukázalo, že řešení je vhodné i pro outdoorové aktivity.
„Výrobky jsme testovali v náročných podmínkách, třeba při výstupu na Sněžku nebo ve Skalistých horách,” řekl s tím, že termoprádlo využijí v nejbližší době i výzkumníci na české vědecké stanici J. G. Mendela v Antarktidě.
Základní a aplikovaný výzkum
Technologická agentura je státní instituce, která rozděluje peníze na aplikovaný výzkum a vývoj. Přijímá a hodnotí projekty a rozhoduje o jejich podpoře. V minulosti podpořila například vývoj vakcíny proti borelióze, návrh motoru na stlačený plyn do lokomotiv či nanotechnologii, která umožní zjistit nebezpečné látky v ovzduší.
Základní a aplikovaný výzkum
1) Základní neboli badatelský výzkum: experimentální či teoretické práce, které jsou zaměřeny hlavně na získávání nových poznatků o nejzákladnějších příčinách jevů a pozorovatelných skutečností, aniž by se zabývaly otázkami přesného užití a využití poznatků.
2) Aplikovaný neboli cílený výzkum: experimentální a teoretické práce k získání nových poznatků, které jsou jednoznačně zaměřené na předem stanovené konkrétní cíle využití.
Ten samý den, tedy 21. září, oceňovala i Grantová agentura ČR, a to pět projektů základního výzkumu. Jeden z nich kupříkladu prokázal, že přirozený proces regenerace lesů po kůrovcové kalamitě na Šumavě je tím nejlepším řešením, další poukázal na stovky nálezů v renesančních odpadních jímkách Pražského hradu. [celá zpráva]