Článek
„Jupiter jsme takhle ještě neviděli. Je to všechno naprosto úžasné,“ nechala se slyšet astronomka Imke de Paterová z Kalifornské univerzity v Berkeley. „Popravdě řečeno jsme ani nečekali, že to bude tak skvělé,“ přiznala.
Na širším záběru (druhý obrázek v twitterovém příspěvku níže - pozn. red.) zachytil Webbův teleskop slaboučké prstence okolo planety a dva její tzv. malé vnitřní měsíce: Amalthea a Adrastea. Rozmazané skvrny pod Jupiterem jsou pak podle všeho vzdálené galaxie.
Check out the bright waves, swirls, and vortices in Jupiter’s atmosphere — as well as the dark ring system, one million times fainter than the planet! Two moons of Jupiter, including one that’s only about 12 miles (20 km) across, are on the left. pic.twitter.com/o7XYOMdsq5
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) August 22, 2022
Na samostatném snímku planety se nad oběma póly rozprostírají načervenalé polární záře a zelenkavé mlhy. Modrá barva ukazuje pro Jupiter typické bouře.
Rozsáhlý vír na Jupiteru sahá mnohem hlouběji, než se předpokládalo
Velká rudá skvrna - bouře na jižní polokouli Jupiteru tak rozsáhlá, že by hravě pohltila celou Zemi - se na snímcích jeví jako bílá. Takto svítí proto, že odráží hodně slunečního světla.
Infračervené snímky dorazily v podobě souboru dat
Infračervené snímky z teleskopu dorazí na Zemi v podobě souboru dat. Finální fotografie planet, galaxií či mlhovin pak vznikají pod rukama vědců. Jupiter, který se běžně jeví v oranžových a okrových tónech, je proto zbarven nezvykle fialově, modře a zeleně - vyniknou tak všechny prvky planety.
Webbův dalekohled pořídil vzácné snímky galaxie Kolo od vozu
„Světlá barva v tomto případě ukazuje, že se jedná o velkou výšku. Nad Velkou rudou skvrnou i rovníkem je vysoko položený opar,“ upřesnila vědkyně zabývající se pozorováním Sluneční soustavy Heidi Hammelová. Četné bílé skvrny podle ní značí vysoce položenou oblačnost, naopak tmavé pruhy jsou místa s malou oblačností.
Na měsíci Jupiteru může být život
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard Kč) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a partnerů z Evropské kosmické agentury (ESA) a kanadské CSA.
Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější kosmický dalekohled. Vesmír od letošního ledna pozoruje ze vzdálenosti 1,5 milionu km od Země.
Vědci ukázali další unikátní fotografie z teleskopu. Zachytil i mraky na exoplanetě
První snímky z teleskopu, na kterých se vyjímala zhroucená hvězda, rozlehlá mlhovina nebo tančící galaxie, vědci zveřejnili v polovině července.