Článek
Exoplaneta Gliese 581d v souhvězdí Vah má splňovat podmínky pro život a je dvakrát větší než Země. Obíhá hvězdu Gliese 581 (GJ 581), objevenou v roce 2009.
Astronomové z londýnské univerzity se domnívají, že tajemné zvuky - původně označované za magnetické výbuchy - přicházejí z planety podobné Zemi, Gliese 581d. Vědci použili k jejímu zaměření spektometr měřící kolísání vlnové délky světla hvězdy.
Z dalších obíhajících těles byly zatím potvrzené planety označené Gliese 581b, Gliese 581c a Gliese 581e. Existence planet Gliese 581f a Gliese 581g zatím potvrzená není.

Srovnání Sluneční soustavy a planetárního systému Gliese 581
Žádný šum, signály pocházejí z planety
Signály z planety byly objeveny v roce 2010, loni však byly označeny za šum ze vzdálených hvězd. Další studie nyní ale ukázaly, že výzkum byl založen na „nedostatečné analýze dat“ a že Gliese 581d existuje.
Ještě loni přitom vědci z Pensylvánské univerzity prohlásili, že Gliese 581d a jeho společník Gliese 581g jsou pouhým světelným klamem, způsobeným magnetickými bouřemi z hvězdy Gliese 581.
Nový britský výzkum nicméně tvrdí, že metoda použitá pensylvánským týmem je vhodná pro větší planety, ale menší, jako je GJ 581d, může opominout.

Planety, na nichž by mohl existovat život, a jejich srovnání se Zemí
Vědci z londýnské Queen Mary University a Univerzity v Hertfordshire, kteří poslední výzkum prováděli, tvrdí, že použili přesnější model na existující data.
„Existence (nebo neexistence) GJ 581d je významná, protože by to byla první Zemi podobná planeta objevená v obyvatelné zóně (tzv. Goldilocks-zone) okolo jiné hvězdy. Mezi vědci se pořád diskutuje o způsobech, kterými interpretujeme data, ale jsem přesvědčena, že GJ 581d byla na oběžné dráze kolem své hvězdy Gliese 581 vždycky,“ řekla vedoucí vědkyně Guillem Anglada-Escudé z Londýnské univerzity.
Goldilocks-zone je obyvatelná oblast okolo hvězdy, ani příliš horká ani příliš chladná pro život.
Vzkaz od lidí
Objevení exoplanet okolo hvězdy Gliese 581 v roce 2007 vzbudilo pozornost. Výrobce dokumentárních pořadů RDF a sociální síť Bebo použili o rok později radioteleskop na Ukrajině, aby směrem ke Gliese 581 vyslaly silný, koncentrovaný paprsek informací - 500 zpráv od lidí ve formě rádiových vln.