Článek
Nové vedení kraje, složené z hnutí ANO, Sociální demokracie a uskupení SPD, Trikolora a PRO, zdůvodnilo odvolání Lukáše Venkrbce výsledky kontroly. „Stalo se tak na základě závěrů kontroly dodržování ustanovení zákona o finanční kontrole ve veřejné správě,“ oznámil kraj v tiskové zprávě.
Odvolání ředitele jedné z největších středních škol v kraji následně vyvolalo spoustu protichůdných reakcí.
„Kontrola byla zahájena ještě v minulém volebním období, a sice na základě žádosti samotného ředitele školy,“ napsal na Facebooku bývalý krajský radní pro školství Jan Břížďala (Piráti). „Zjištění odpovídala předpokladům odvolaného ředitele Lukáše Venkrbce, kterému jsme dali podporu, aby na odstranění těchto pochybností pracoval,“ hájí Břížďala exředitele.
Občas na nás koukají jako na exoty. Truhlařinu ale mohou dělat i holky, potvrzují učnice
Zneužívání školního autoservisu
Lukáš Venkrbec řídil tři sloučené školy zřizované krajem od ledna 2023. V reakci na svoje odvolání zveřejnil prohlášení, v němž připomněl, že se po svém nástupu zaměřil na udržení chodu školy a v následujícím školním roce na její rozvoj.
„Bohužel jsem však odhalil závažné problémy na dvou pracovištích. Na pracovišti Školní neexistovala funkční evidence opravovaných vozidel, což se ukázalo jako dlouhodobě záměrně neřešený problém,“ uvedl Venkrbec. „Toto zjištění mě vedlo k personální změně v týmu zástupců ředitele školy, jelikož školní pracoviště bylo dlouhodobě zneužíváno k servisování vozidel na základě externích objednávek bez jakékoliv platební dokumentace,“ upřesnil odvolaný ředitel.
Jako další problém jihlavské průmyslovky zmínil Venkrbec nedohledatelnou dokumentaci, na jejímž základě docházelo k vyplácení odměn vybraným zaměstnancům.
Jen pětina učitelů oceňuje vedení škol, role ředitelů je přitom klíčová
Letos na jaře se ředitel kvůli svým zjištěním obrátil na zřizovatele a radní následně jmenovali kontrolní skupinu. „V říjnu 2024 byla s výsledky kontroly, které potvrdily má podezření, seznámena rada kraje,“ zmínil Venkrbec. Podle jeho slov dokonce dostal odměnu, což vnímal jako motivaci k řešení odhalených nesrovnalostí.
Podle současného vedení kraje trvala kontrola zhruba půl roku. „Bývalé vedení kraje bylo částečně seznámeno s jejími výsledky, ale my jsme čekali na celý závěr kontroly. Pan ředitel (Venkrbec - pozn. red.) k tomu napsal svoje námitky, ty prošly právním oddělením krajského úřadu s určitým doporučením a my o tom posléze jednali v radě,“ řekl Novinkám hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO), který je ve funkci od začátku listopadu.
„Týká se to nakládání s veřejnými prostředky, které musí být efektivní a transparentní, kontrola odhalila základní pochybení. Pan ředitel byl ve funkci dva roky, myslím, že měl dostatek času na to, aby ty nedostatky odhalil a napravil, jinými slovy, aby dal tu organizaci do pořádku,“ vysvětlil Kukla a dodává, že vedení kraje muselo reagovat na porušení zákona o finanční kontrole.
Hlavní aktéři se potkali až při odvolání
Lukáši Venkrbcovi vadí, že se s ním hejtman Kukla až do odvolání vůbec nesešel. „Pan hejtman na mé žádosti o schůzku zásadně nereagoval, jako ředitele krajem zřizované příspěvkové organizace mě cíleně ignoroval. Měl jsem však informace, že je naopak velmi aktivní v komunikaci s vybranými bývalými i současnými zaměstnanci školy,“ uvedl Venkrbec.
„Kdyby se se mnou chtěl pan ředitel potkat, tak si domluví schůzku přes sekretariát jako všichni,“ brání se Kukla.
K setkání obou aktérů došlo až 2. prosince. Na úřadě tehdy dostal ředitel podle svých slov rovnou k podpisu dokumenty, že se dobrovolně vzdává pozice ředitele a současně také pracovního poměru ve škole. „To jsem odmítl, a tak mi hejtman oznámil, ať setrvám, protože mi hodlá vzápětí z jednání rady kraje přinést rozhodnutí o mém odvolání z funkce,“ vylíčil události Venkrbec.
Co brání učitelům stát se ředitelem? Administrativa a dohodnuté konkurzy
Petice proti řediteli
Na krajský úřad navíc dorazila zhruba týden před odvoláním petice požadující odchod ředitele průmyslovky. O ní však oficiální stanovisko vedení kraje k odvolání nehovoří. Podle znění petice kolující na internetu se kritici postavili proti dalšímu působení ředitele, které podle nich ohrožovalo kvalitu vzdělávání, pracovní prostředí a pověst školy, zmiňují i výpovědi učitelů.
Mluvčí kraje Jitka Svatošová na dotaz Novinek uvedla, že petici podepsaly vyšší desítky učitelů a nižší stovky studentů. Škola má zhruba 1300 žáků a 120 učitelů.
Dělal jsem změny, snažil jsem se školu vytáhnout tam, kam si myslím, že patří. Ne všichni současní a bývalí zaměstnanci s tím byli v souladu, některých se to osobně týkalo.
Podle bývalého ředitele mu část současných a bývalých zaměstnanců takříkajíc mydlila schody. „Dělal jsem změny, snažil jsem se školu vytáhnout tam, kam si myslím, že patří. Ne všichni současní a bývalí zaměstnanci s tím byli v souladu, některých se to osobně týkalo,“ reagoval Venkrbec na dotaz Novinek ohledně petice poukazující na vnitřní problémy školy. Odmítl však, že by byl učitelský sbor v rozkladu.
Zatímco hejtman Kukla na tiskové konferenci kraje před novináři řekl, že odvoláním pro něj kauza končí, bývalý ředitel má jiný názor. Své odvolání považuje za protizákonné a hodlá se bránit u soudu. Ve škole nemůže pokračovat ani jako učitel. Kukla avizoval, že má s Venkrbcem na tento týden domluvenou schůzku.
Odvolaného ředitele v čele průmyslovky dočasně nahradila statutární zástupkyně Dana Kohárová, kraj už vypsal nové výběrové řízení.