Článek
„Čtyři minuty po startu došlo k vynucenému zničení rakety. Nedošlo k oddělení Starship od Super Heavy. Ačkoli to vypadá na úplný nezdar, tak tomu tak není. Sestava letěla úplně poprvé. Překonala jeden z kritických okamžiků, max Q (bod, kdy atmosférický let kosmické rakety dosáhne maximálního dynamického tlaku – pozn. red.), i když s výpadkem několika motorů Raptor. I na tom se mají týmy co přiučit. Těšme se tak na další testovací starty,“ shrnul na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
4 minuty po startu došlo k vynucenému zničení rakety. Nedošlo k oddělení Starship od Superheavy. pic.twitter.com/dbkzOgbUuO
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 20, 2023
Podle Václavíka mohla být souprava poškozena už při startu, kdy se uvolnily trosky, které mohly poškodit i samotnou raketu a být i jednou z příčin nezdaru.
Detailnější pohled ukazuje, že při startu Superheavy/Starship došlo pravděpodobně k poškození konstrukce vypouštěcího stolu. Trosky mohly poškodit i samotnou raketu a být i jednou h příčin nezdaru. Bude zajímavé sledovat další informace od SpaceX. https://t.co/TYj83ssqQt
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 20, 2023
Šlo o vůbec první letový test této sestavy. Mělo jít o tzv. transatmosférický let, což znamená, že nejde o kosmický let na oběžnou dráhu.
Sestavu Starship tvořila obrovská nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kosmická loď Starship. Při testovacím letu firma SpaceX miliardáře Elona Muska využila konkrétně prototypy Booster 7 a Ship 24.
Ačkoli mají být oba stupně do budoucna znovu použitelné, nynější test měl být jejich jediným letem. Obě části měly místo kontrolovaného přistání, známého u jiných prvních stupňů SpaceX, Falcon 9 a Falcon Heavy, dopadnout do oceánu.
Loď Starship společnosti SpaceX odložila start
Starship dohromady měří 120 metrů a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – nosič pohání 33 raketových motorů Raptor, kosmickou loď pak šest stejných jednotek.
K Měsíci i Marsu
Podle SpaceX by měla raketa do budoucna unést až 100 lidí, případně velké množství nákladu a vybavení. Cílem těchto plavidel pak má být Mars, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nicméně chce upravený Starship využít i pro plánovanou cestu dvou astronautů na povrch Měsíce, a to pro jejich přistání.
Nosný stupeň Super Heavy měl od zážehu pracovat dvě minuty a 49 vteřin, načež se oba stupně měly oddělit. Horní polovinu, kosmickou loď Starship, pak měly dalších šest minut a 23 sekund pohánět vlastní motory.
Starship is the largest, most capable rocket ever developed and will allow us to achieve a shared vision of a future where humanity is out exploring stars → https://t.co/gOrrujHxMO pic.twitter.com/pmrpmivsWZ
— SpaceX (@SpaceX) April 20, 2023
V té době už měla proletět nad Karibikem ve výšce 100 kilometrů nad zemským povrchem, tedy zhruba na tzv. Kármánově hranici, která stanovuje, kde končí atmosféra Země a začíná kosmický prostor.
Starship vzlétne nejdříve ve druhé polovině dubna
SpaceX doufal, že druhý stupeň Starship obletí téměř celou Zemi a dopadne do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů, 90 minut po startu. Super Heavy se měla po oddělení od druhého stupně obrátit zpět k texaskému pobřeží a pokusit se vertikálně sestoupit k hladině Mexického zálivu.
Podnikatel Musk již před pondělním testem upozorňoval, že první let kolem Země mohou provázet potíže či odklady.
Odpočítávání ke startu a také start samotný bylo možné sledovat v přímém přenosu.