Článek
„I když se sýčci zatím vyskytují jen na zlomku původních lokalit, je loňský výsledek velmi cenný a umožňuje nasměrovat maximum ochranářských aktivit právě do těchto území. Naším cílem je udržení a postupné rozšiřování jejich populace,“ řekl Novinkám ornitolog Libor Opluštil z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Odborníci kvůli sýčkům, jimž se nejvíce daří na Brněnsku a Břeclavsku, monitorují celkem 140 lokalit, v nichž jim instalují budky.
Ještě před 15 lety žili sýčci na 15 místech, pak se jejich populace výrazně snížila, v podstatě jen na dvě místa, konkrétně na jihu Moravy. Zavinilo to nejen intenzivní hospodaření na polích, ale i celková přeměna krajiny a nárůst automobilové dopravy. Nyní ochranáři zaznamenali sýčka celkem na pěti místech republiky.
V Jizerských horách jsou tisíce ptačích budek. Hnízdí v nich sovy, dravci i pěvci
Bez další podpory odborníků se sýčci na jihu Moravy neobejdou. Na jejich záchraně spolupracuje ČSOP společně s chovateli z brněnské zoologické zahrady.
„Sýček obecný je poměrně neintuitivní druh, a často se proto stává, že se stane obětí některé z technických nástrah, které se nacházejí v okolí. Mohou to být například fukary ze zemědělských stavení nebo nekryté nádrže s vodou, které mají kolmé stěny,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.
Zdůraznil, že pomoc sýčkům nepředstavuje jen stavění budek, ale také sekání luk, což jim umožňuje snadnější přístup k potravě, tedy lov hmyzu, žížal a myší.
V České republice je podle posledních informací ochranářů už jen přibližně 85 lokalit s potvrzeným výskytem sýčka obecného, takže každý kompletní hnízdní pár je pro zachování jejich populace velmi důležitý. Mláďata se v dospělosti zabydlí v okolí původního hnízda.