Článek
7817924264. Tak nyní podle vědců z vysoké školy kantonu Graubünden zní posledních deset známých číslic této zřejmě nejznámější matematické konstanty.
Výpočet umožnil vysoce výkonný počítač, který s ním strávil 108 dní a devět hodin. Podle serveru Euronews byl zhruba 3,5krát rychlejší při svém počítání než při loňském americkém rekordu (zmíněných 50 bilionů).
Das Zentrum für Datenanalyse, Visualisierung und Simulation (DAViS) der FH Graubünden hat den Pi-Rekord geknackt. Der bisherige Rekord von 50 Billionen Stellen wurde um zusätzliche 12.8 Billionen neue Stellen übertroffen. Mehr dazu im neusten Blogbeitrag.https://t.co/wx4Xq9T6O7 pic.twitter.com/SmfacINgrC
— Fachhochschule Graubünden (@FH_Graubuenden) August 17, 2021
Pracovníci vysoké školy se sídlem v Churu oznámili výsledek své práce Guinnessově knize rekordů. Plné znění čísla bude zveřejněno až poté, co bude zápis do sbírky rekordů dokončen.
Nekonečně dlouhé číslo
Pí je číslo, které udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Jeho první číslice 3,14 jsou celosvětově dobře známé, číslo je však nekonečně dlouhé. Prodloužení známé sekvence číslic u pí je velmi obtížné, protože číslo se neřídí žádným stanoveným modelem.
Japonka spočítala rekordně dlouhé pí. Má 31 bilionů číslic
Pí se používá v inženýrství, fyzice či při průzkumech vesmíru, protože jeho hodnota se může využít při výpočtech vln, kruhů a válců.
Formalita, ale zajímavá. Sněmovna schválila novou definici kilogramu
Snaha o delší verzi čísla je dlouhodobou zábavou matematiků. V reálném světě však jeho prodloužení přílišné využití nemá. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) při svých výpočtech používá pí s 15 číslicemi.