Hlavní obsah

Český astronaut Svoboda se připravuje na svůj vesmírný let, náročný výcvik zvládá na jedničku

Kolín nad Rýnem

Potápění ve speciálním bazénu, při němž se simuluje beztížný stav, zdokonalování fyzičky, ale i práce v laboratoři, tvoří výcvik budoucího českého astronauta Aleše Svobody, který nyní vrcholí v Evropském centru astronautů v německém Kolíně nad Rýnem. Počátkem prosince se Svoboda přesune s instruktory do Pyrenejí, kde jej čeká nácvik přežití v horách.

Rozhovor s astronautem Alešem SvobodouVideo: Vladimír Klepáč, Novinky

Článek

Pokud vše dopadne podle plánů, vydá se na cestu v roce 2028. Armádní pilot Svoboda je záložním astronautem Evropské kosmické agentury (ESA), která centrum provozuje.

Úplně sám v něm není. Ve vstupní hale centra je mezi portréty desítek kosmonautů z Evropské unie hned na prvním místě fotka usmívajícího se Vladimíra Remka, který letěl do vesmíru v roce 1978. Úsměv při současném výcviku neztratil ani Svoboda. Asi nejbližší je mu potápění, kterému se rekreačně věnuje.

„Současná příprava je v podstatě základním mixem praktických a teoretických dovedností astronauta. Jde to velmi dobře. S ničím nemám problém. Samozřejmě se bude přitvrzovat, ale těším se na další výzvy,“ řekl Novinkám.

Stát vybere vesmírnou misi pro astronauta Svobodu nejpozději v roce 2026, oznámil Kupka

Věda a školy

Dvouměsíční výcvik skončí 13. prosince. V nadcházejících dvou letech jej čekají ještě další dva obdobné.

K výcviku využívají i kopie částí ISS

Centrum astronautů je rájem pro milovníky vesmíru. Hned v jeho vstupní hale je u stropu obří model Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), na kterou by se měl Svoboda vydat. Prostor je zaplněn modely raket a raketoplánů, na zdech jsou kromě fotografií evropských kosmonautů i loga jednotlivých vesmírných misí.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Evropské středisko astronautů v německém Kolíně nad Rýnem. Vlevo Aleš Svoboda, vpravo na portrétní fotografii Vladimír Remek

Na halu navazuje vzdělávací komplex. Jsou v něm dokonce reálné kopie částí ISS, takže Svoboda s kolegy, kteří se spolu s ním připravují na svůj kosmický let, se pohybují přímo v prostoru, v němž budou na oběžné dráze Země pracovat.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Aleš Svoboda v německém výcvikovém středisku ESA. V pozadí je Columbus - model části ISS.

Příprava není zaměřena jen na praktické věci, jako je let na stanici a pobyt na ní. Jde o to vstřebat při výcviku pro laika i některé poměrně obtížné detaily. Patří k nim například spánek na ISS. Vzhledem ke stavu beztíže není v kabině nikde „dole“ nebo „nahoře“. Spí se v podivném boxu ve zdi stanice, který připomíná skříň. Astronaut se v ní suchými zipy zapne do spacáku. Podobných vychytávek je mnoho, týkají se nejen práce na stanici, ale i stravování či hygieny.

Foto: archiv Aleše Svobody

Potápěčský výcvik v ESA. Aleš Svoboda druhý zleva (v modrém neoprenu)

Výzkum rakoviny, nanovláken nebo UV záření

Cesta na ISS není jen dobrodružnou výpravou. Každý kosmonaut na ní plní i své vědecké úkoly. Jde o soubor nejrůznějších testů připomínajících práci v laboratoři. Astronaut plní nejen úkoly ESA, ale do vesmíru si veze i další projekty ze své země.

„V Česku se podařilo shromáždit zhruba 60 nejrůznějších projektů. S ohledem na to, že jde o stejný počet, jaký měli ve čtyřikrát větším Polsku, je to pro naši vědu slušné číslo. ESA z nich vybere ty, které jsou při pobytu na ISS proveditelné - a ČR si pak již vybere konkrétní projekty,“ uvedl Svoboda.

Ve vodě jako ve vesmíru. Český potápěč postavil simulátor kosmické lodi na nácvik misí

Věda a školy

Obvykle každý z astronautů řeší zhruba sedm vědeckých národních projektů. Remkův nástupce by jich chtěl vzít do vesmíru osm až deset. Tematicky zasahují do mnoha oborů. Je mezi nimi například výzkum nanovláken či UV záření.

Svoboda považuje za jeden z nejdůležitějších výzkumný projekt brněnského Masarykova onkologického ústavu zaměřený na léčbu rakoviny.

Foto: archiv Aleše Svobody

Aleš Svoboda při práci v laboratoři. Na ISS bude plnit vědecké úkoly.

Konkrétní projekty pro něj ale vybere odborná komise. Až těsně před odletem jej vědci připraví na to, jaké úkoly bude plnit. „Tamní prostředí stavu beztíže je pro ně naprosto unikátní. Výzkum v těchto podmínkách jim může poskytnout mimořádně cenná data,“ zmínil.

Let zajistí Axiom nebo Vast

O vyslání Svobody do vesmíru již rozhodla vláda Petra Fialy (ODS), a protože s projektem souhlasí i opozice, neměly by cestu českého astronauta do vesmíru případné otřesy na politické scéně nijak ohrozit. Let bude stát zhruba 1,5 miliardy korun.

„Návratnost takovéhoto projektu je obrovská. Hovoříme až o osminásobku vložené investice. Let může být odrazovým můstkem pro rozvoj našich firem. Výsledkem bude i větší zájem studentů o vědu. Benefitů je mnohem více, než si uvědomujeme,“ řekl Novinkám ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Foto: archiv Aleše Svobody

Při výcviku se zdokonaluje i fyzička.

Agentura ESA Aleše Svobodu připraví na vesmírný let, který pak Česko uhradí. Ministerstvo dopravy se snaží na něj získat peníze i ze soukromých zdrojů. Let by se měl uskutečnit do roku 2030, kdy životnost ISS skončí. Téměř třicetiletá a značně zastaralá vesmírná stanice, jejíž údržba je finančně astronomicky vysoká, se nechá shořet při pádu na Zemi v její atmosféře. Snahou bude vyslat Svobodu do vesmíru s ohledem na blížící se konec ISS patrně v roce 2028.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Aleš Svoboda u speciálního bazénu, v němž se při potápění navozuje stav podobný stavu beztíže.

Let lze zajistit u amerických společností Axiom nebo Vast. V podstatě se u nich zakoupí letenka zahrnující přepravu astronauta i s vybavením až na ISS.

Česko by dokonce mohlo mít i jakýsi „vesmírný double“. Je totiž možné, že se Svobodou poletí i americký astronaut Andrew J. Feustel. Jeho manželka Indira má rodinné kořeny na Moravě a Feustel se hrdě hlásí k tomu, že je „adoptovaný český astronaut“. V minulosti vzal do vesmíru legendárního Krtečka nebo sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Jak řekl Novinkám, na další let si chce vzít Aleše Svobodu.

Astronaut Feustel: Po Krtečkovi chci vzít do vesmíru Aleše Svobodu

Věda a školy

Výběr článků

Načítám