Článek
Jedná se o unikátní českou technologii SunFibre. Vlákna zašitá ve tkanině a napájená bateriemi lze lehce připevnit k oděvu, díky čemuž je i za mlhy, deště či sněžení člověk s těmito bezpečnostními prvky nepřehlédnutelný.
„Vlákna použijeme na naše oděvy při výzkumné práci na ledovci. Připevníme je k našim člunům i čtyřkolkám, které na stanici používáme,“ řekl Novinkám manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler.
Připomněl, že vědci testují české výrobky již léta. Prestižní certifikát zatím získalo 11 výrobků. Jde například o obuv, bundy, termoizolační prádlo, ale také hydroizolační fólie nebo nanoimpregnaci textilu a kůže.
Brněnští polárníci testovali v Antarktidě ponožky, čepice i boty
Chytrý nápad z ČR, který dobývá svět
Světelná vlákna se začala vyvíjet v roce 2014 ve spolupráci výzkumníků z Technické univerzity v Liberci a odborníků ze společnosti Scilif. Ta nyní vyváží vlákna SunFibre v podstatě do celého světa.
Kromě některých městských policií v Česku je používají policisté v Německu nebo hasiči či vojáci ve Velké Británii.
Využití najdou nejen u armády nebo záchranných složek, ale i v dolech a při outdoorových aktivitách. Získání certifikátu by mohlo pomoci jedinečné technologii ještě více uspět na zahraničních trzích.
„Světlovody jsou lehce ovladatelné, voděodolné, snadno integrovatelné. Samozřejmě jsme pyšní na to, že jde o technologii z České republiky. Obvykle se využívá žluté, zelené, oranžové či červené světlo, ale barvu jsme schopni změnit podle přání klienta,“ řekla Tereza Budská ze společnosti Scilif.
Kapler zdůraznil, že v Antarktidě mají světelné optické kabely využití, a to především při náhlé změně počasí nebo při přesunu mezi stanicí a nedalekým Antarktickým poloostrovem, kam se vědci za svými výzkumy plaví v člunu.
„Testováno v Antarktidě“
Mendelovu vědeckou polární stanici vybudovala v roce 2006 brněnská Masarykova univerzita. Využívána je vždy v prvních třech měsících roku, kdy v oblasti jižního pólu panuje antarktické léto a podmínky k terénnímu výzkumu jsou nejpříznivější.
Díky stanici se podařilo uskutečnit desítky výzkumných projektů zaměřených nejen na změnu klimatu, ústup ledovců v souvislosti s oteplováním, ale i vlivu extrémních podmínek na lidské zdraví.
Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy. Bojí se o tučňáky
Expedice odjede na jih v lednu. Krátce před koncem letošního roku odcestuje do Antarktidy i druhá expedice, a to na Nelsonův ostrov. Časem tam vznikne další vědecká stanice.
„Chceme našim firmám pomoci uspět s jejich produkty. Certifikát Testováno v Antarktidě mnohým z nich pomáhá uspět na zahraničních trzích. V praxi to vypadá tak, že výrobek převezmeme, jsme vyškoleni v tom, jak s nimi správně pracovat, a po týdnech v Antarktidě se pak podíváme na to, v jakém je stavu,“ doplnil Kapler, který působí i na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Certifikát sice zatím získalo 11 výrobků, testováno jich bylo dosud 23. Některé testy ještě neskončily. Příkladem je výzkum odolnosti speciálního krytu na automatické meteostanice, umístěné často v klimaticky mimořádně náročných podmínkách.