Článek
„Představujeme nejnovější trendy ve výzkumu v oblasti analytických a bioanalytických technik. Prezentuje se zde jejich využití v rámci strategií vyvíjených pro účely sledování kvality, bezpečnosti a autenticity potravin a přírodních produktů,“ vysvětlila Jana Hajšlová z VŠCHT, zakladatelka sympozia.
Setkání RAFA (Recent Advances in Food Analytics – Nejnovější postupy v analýze potravin) se tradičně koná v Praze jednou za dva roky. Kromě špičkových vědců se jej účastní představitelé světových potravinářských organizací jako například Frans Verstraete, zástupce Evropské komise pro zdraví a potravinovou bezpečnost či Robert van Gorcom z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Nový projekt EU a Číny
V letošním ročníku se velká pozornost věnuje novému partnerskému projektu Evropské unie a Číny. Jeho cílem je zlepšit bezpečnost a kvalitu potravin a vyřešit problém podvodů s potravinami.
„Počet případů podvodů s potravinami neustále roste, podvody zaznamenáváme i na globální úrovni. Kvalifikované odhady hovoří o případech v hodnotě 52 miliard amerických dolarů (1,15 biliónu Kč) každým rokem. Potravinové podvody mohou mít velmi negativní vliv na lidské zdraví. Jsou globálním problémem, který vyžaduje globální odpověď,“ dodala Hajšlová, která v projektu zastupuje ČR.
V rámci doprovodných výstav a seminářů s prezentacemi firem mají účastníci možnost seznámit se s nejnovějšími trendy v moderní instrumentaci a dalším vybavením používaným v analýze potravin. Sympozium trvá do pátku 10. listopadu a koná se v kongresovém centru pražského hotelu Clarion.