Článek
Odborníci z brémského Institutu polárního a mořského výzkumu Alfreda Wegenera léta sbírali fotografie pořízené z podmořské observatoře a hledali na snímcích odpadky. V roce 2002 je dokázali odhalit na jednom procentu pořízených fotografií, loni už na dvou procentech. Takové množství odpadu se přitom nachází třeba i na místech mnohem blíže civilizaci - kupříkladu v mořském příkopu u portugalského Lisabonu.
"Arktické oceány a především jejich hlubokomořské oblasti dlouho platily za odlehlé a prakticky nedotčené oblasti planety," uvedli experti. Nyní se to ale už říci nedá - také tam se totiž na mořském dně hromadí třeba plastový odpad.
Jak se odpad do arktických oblastí dostal, není úplně jasné, vědci ale vidí souvislost mezi znečištěním a ubýváním ledové pokrývky. Arktické ledovce podle nich obvykle fungují jako jakási bariéra, ale jejich tání znamená konec této ochrany. Do oblasti se pak navíc dostane větší množství lodí, což situaci dál zhoršuje.
Hromadění odpadků může být podle studie nebezpečné pro mořské živočichy. Některé předměty jim mohou způsobit zranění, z jiných se do vody můžou dostat jedovaté chemikálie.