Článek
Podle odborníků lze bez problémů zhruba třetinu světel zářících do noci vypnout s tím, že to nijak neovlivní život měst a obcí. Týká se to například zbytečného osvětlení parkovišť u supermarketů, parků, ale zejména pouličních reklam.
Chceme pomoci lépe nastavit světelný režim v ulicích
Veřejné osvětlení musí sice zůstat zachováno, ale některé lampy lze zhasínat, popřípadě intenzitu světla v nich ztlumit.
Se světlem pomůže chytrý foťák
„Chceme pomoci lépe nastavit světelný režim v ulicích. V první řadě nám jde o ochranu živé přírody v okolí lamp. Rostlinám, hmyzu, živočichům i ptákům přemíra intenzivního osvětlení škodí. Samozřejmě jeho regulací snížíme zamoření světelným smogem a dosáhneme i úspor za energie,“ řekl Novinkám a Právu za výzkumníky Petr Baxant.
České univerzity představily projekt o atomárním inženýrství
Cílem vědců je k technice vytvořit návod, podle něhož i laik snadno po změření intenzity světla navrhne celkovou změnu osvětlení.
Základem pro přístroj na měření intenzity světla je digitální fotoaparát. Nastavený je tak, aby „viděl jako lidské oko“. Přídavná technika s čidly umožňuje, aby snímal fotometrické veličiny. Vytvořením snímku se tedy zjistí intenzita svícení dané lampy v prostředí.
Jiná intenzita je nutná na rušné silnici, kde je lampa obklopena asfaltem, jiná zase například v městském parku, kde může být světlo tlumenější. Snahou je najít pro každou zvolenou lokalitu zlatou střední cestu, tedy zajistit v ní dostatečně jasné světlo tak, aby na jedné straně plnilo svůj účel a na straně druhé nepoškozovalo zeleň a drobné živočichy v ní.
Každá oblast vyžaduje jiné osvětlení
„Problém je v tom, že při měření světelného znečištění používají různé druhy vědců rozdílnou techniku a získaná data pak nejsou přesná. Jinak postupujeme my, coby odborníci z oblasti elektrotechniky, jinak například astronomové,“ uvedl Baxant.
Postup se musí podle něj sjednotit a celý proces vyhodnocování intenzity světla podstatně zjednodušit tak, aby to zvládl i vyškolený laik, třeba pracovník odboru životního prostředí jakékoli radnice. V tom mu pomůže nejen přístroj, ale i metodika, která bude součástí nově vyvíjeného zařízení.
Náplně pro nahřívaný tabák chtějí využít k výrobě cihel či hubení krys
Výzkumníci pracují na vývoji svého prototypu již dva roky. K testům využívají i model městečka, který si kdysi postavili v jedné ze svých pracoven na fakultě ze stavebnice.
Odborníci zdůrazňují, že v oblasti veřejného osvětlení musí nastat s ohledem na ochranu zeleně a nutnost energetických úspor zásadní změna. Výměna starých žárovek za úspornější LED světla nestačí. Prý je nutné zhasínat a popřípadě ztlumovat intenzitu světla všude tam, kde je to možné.
„Bohužel se zatím zabýváme jen veřejným osvětlením ve správě měst a obcí. Velkým tématem jsou efektová světla na reklamních poutačích nebo billboardech. Ta zatím nikdo moc neřeší, ale do budoucna není možné, aby jich bylo tolik,“ dodal vědec.