Hlavní obsah

Svět se kochal prvním srpnovým superúplňkem

První ze dvou srpnových tzv. superúplňků či superměsíců doslova ozdobil světovou oblohu v noci z úterý na středu. Agentury AP a Reuters zprostředkovaly videa z tureckého Istanbulu, brazilského Rio de Janeira nebo Hongkongu.

Lidé v různých koutech světa mohli sledovat superúplněkVideo: Reuters/AP

Článek

„Máme štěstí, že se tato podívaná odehrává i s tímto krásným výhledem na Cukrovou homoli (skalní dominanta Rio de Janeira - pozn. red.),“ okomentoval brazilský fotograf Ronaldo Figueira.

Níže můžeme vidět např. i snímek úkazu z Prahy.

Foto: Milan Malíček, Právo

Superúplněk u Žižkovské věže v Praze

Druhý úplněk v tomto měsíci bude „modrý“

Superměsíc je obecně definován jako úplněk, který je blíže k Zemi, než je obvyklé. Díky tomu se na obloze jeví o něco jasnější a větší. Konkrétně v úterý 1. srpna se večer objevil nad jižním obzorem úplňkový Měsíc. Ten se současně k Zemi přiblížil na méně než 360 tisíc kilometrů.

  • Měsíc se kolem Země nepohybuje po kružnici, nýbrž po mírně výstředné elipse. Proto se také vzdálenost obou těles mění – nejdál od sebe mohou být 406 725 kilometrů. Nejvíce se k sobě mohou přiblížit na 356 355 kilometrů, v průměru jsou středy obou těles vzdáleny 385 tisíc km.

„Bez dalekohledu si většího průměru nadcházejícího úplňku nevšimnete. Rozdíl velikosti tohoto superúplňku oproti běžnému úplňku je stejný, jako když ze vzdálenosti tří metrů sledujete padesátikorunovou a dvacetikorunovou minci,“ avizoval Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno.

Označení „superúplněk“ nicméně není astronomickým termínem. Poprvé jej v roce 1979 použil astrolog Richard Nolle.

Druhý srpnový úplněk nastane ve čtvrtek 31. srpna ve 3:35 SELČ. Tehdy bude Měsíc ve fázi úplňku jen zhruba 9,5 hodiny poté, co se nejvíce přiblíží k Zemi - to se stane ve středu 30. srpna v 17:52 SELČ na vzdálenost 357 181 km.

V té době bude ale Měsíc ještě pod obzorem. Kdo si bude chtít vychutnat „superúplněk“, nejzajímavější bude během svého východu 30. srpna okolo 19:30 SELČ, jen hodinu a půl po největším přiblížení k Zemi a asi osm hodin před fází úplňku, jak shrnul na webu Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě popularizátor astronomie a fotograf Petr Horálek.

„Jelikož se na konci srpna současně bude jednat o druhý takový úplněk v jednom kalendářním měsíci, což není běžné, dostává tento úkaz ještě přídavek ‚modrý‘,“ poznamenal navíc nedávno ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek s tím, že s barvou to ale nijak nesouvisí.

„Pořekadlo ‚jednou za modrý měsíc‘ se od roku 1946 po nesprávném výkladu amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta používá pro označení druhého úplňku v jednom kalendářním měsíci,“ dodal.

Výběr článků

Načítám